Aicina notīrīt sniegu no namu jumtiem

Iestājoties siltākam laikam un daudzviet Latvijā turpinoties intensīvai snigšanai, sniega sega uz namu jumtiem kļūst smagāka, kā rezultātā to konstrukcijas var neizturēt sniega svaru un iebrukt. Tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina namu īpašniekus un namu apsaimniekotājus parūpēties par savlaicīgu sniega notīrīšanu no namu jumtiem.

Savukārt iedzīvotājiem, pārvietojoties pa pilsētas ielām, ir jābūt uzmanīgiem, jo daudzviet pie namu jumtiem ir izveidojušās lāstekas.

Šogad VUGD vēl nav saņēmis nevienu izsaukumu, kas saistīts ar smagā sniega dēļ iebrukušiem jumtiem, tomēr pagājušā gada pieredze, kad, iestājoties siltākam laikam, tādi tika saņemti ik dienas, liecina, ka jumtu attīrīšana no sniega ir jāveic laicīgi, nepaļaujoties, ka siltajā laikā sniegs pats nokusīs.

VUGD īpaši aicina sniega tīrīšanu veikt no jumtiem lielo un sabiedrisko ēku īpašniekus, kuru īpašumus sedz lēzeni jumti, kas aizņem lielas platības un kas klāti ar metāla konstrukcijām, un kuras apmeklē liels cilvēku skaits, kā piemēram, lielveikali, sporta halles, angāri utt.

Šobrīd arī VUGD pārstāvji, iespēju robežās, apmeklē vai sazinās ar lielveikalu un citu lielu sabiedrisko objektu pārstāvjiem, lai brīdinātu par iespējamajām sekām, ko rada nenotīrīti jumti, un aicina veikt jumtu tīrīšanu, ja tas vēl nav veikts. Jāpiebilst, ka VUGD nevar sodīt ēku īpašniekus un namu apsaimniekotājus par nenotīrītiem jumtiem, tomēr brīdināt par iespējamajām sekām var un tas tiek šobrīd darīts.

Lielāks risks iebrukt ir būvēm ar tā saucamo „plakano" jumta konstrukciju, kur jumta konstrukcija ir no metāla kopnēm vai rāmjiem ar lielām jumta platībām. Tāpat bīstama situācija var izveidoties divslīpju koka jumtiem, īpaši, ja jumta slīpums ir mazāks par 30 - 35 grādiem. Riskam pakļauti ir arī veci, nolietojušies jumti, kā arī tādi, kuriem nav ilgāku laiku veikti ekspluatācijas un kapitālie remonti.

Pie māju jumtiem izveidojušās lāstekas un no namu jumtiem krītošais, nenotīrītais sniegs var apdraudēt mājas iedzīvotāju un garāmgājēju dzīvību un veselību. VUGD māju īpašniekus un apsaimniekotājus aicina savlaicīgi notīrīt māju jumtus arī no lāstekām, lai izvairītos no iespējamas traģēdijas.

Savukārt pilsētu iedzīvotājus, kas pārvietojas pa ielām, VUGD aicina būt uzmanīgiem un ievērot dažus elementārus drošības pasākumus:

* Reizēm ietves ir šauras un slidenas, tomēr jāatceras, ka ne mazāk bīstamas var būt lāstekas, tāpēc, pārvietojoties pa ietvēm, laiku pa laikam ir nepieciešams paskatīties uz augšu un iespēju robežās apiet bīstamās vietas.

* Ja redzat, ka pie kādas mājas ir izstiepta lenta vai izveidots kāda cita veida nožogojums, lūgums nekāpt tam pāri, bet apiet apkārt.

* Ja pamanāt, ka tiek tīrīts sniegs no jumta, kaut arī nav nekāda norobežojuma, un nama apsaimniekotājs nav parūpējies par drošību, tad, rūpējoties par savu drošību, nekādā gadījumā neejiet gar šo māju, jo Jums var uzkrist virsū sniegs, ledus gabali, lāstekas.

* Ja esat pamanījis bīstamas lāstekas, ne vien pats apejiet apkārt, bet arī pabrīdiniet apkārtējos.

* Ja pie mājām, kurām diendienā ir jāiet garām, redzat lāstekas, kas var apdraudēt Jūs un citus garāmgājējus, brīdiniet par to mājas apsaimniekotāju, jo viņš ir atbildīgs ne tikai par savu īpašumu, bet arī par to, lai viņa nesakārtotais īpašums neradītu draudus apkārtējo cilvēku veselībai un dzīvībai.

* Ja redzat, ka ar cilvēku ir notikusi nelaime un nepieciešama palīdzība, nekavējoties zvaniet pa tālruni 112.

Pievieno komentāru

Aizputes novadā