TOP 5 padomi, lai skriešanas entuziasti sasniegtu vislabākos rezultātus 5

Latvijā arvien vairāk visu vecumu cilvēku nodarbojas ar skriešanu. Vairums entuziastu izvēlas skriet vienatnē, apvienojot fizisko slodzi ar meditāciju. Tomēr laiku pa laikam, šķiet, teju ikviens skrējējs grib sajust arī īstu sacensības garu, tāpēc piedalās maratonos.

Jau pavisam drīz, 5.jūlijā, startēs Liepājas pusmaratons. Tā organizatori ir sarūpējuši vairākas distances – „Turkish Airlines” pusmaratonu (21 km), „ASICS” 10 km skrējienu (~10,9 km), 5 km skrējienu (~5,8 km) un ‘’LEGO’’ bērnu distances.

Bet kas jāielāgo, lai šajās sacensībās sasniegtu vislabāko iespējamo rezultātu? Pieredzē dalās sporta zīmola ‘’ASICS’’ pārstāvis Egnārs Gudriķis un Latvijas sporta uztura ražotāja "Dion Sportlab" pārstāvis Vladimirs Guščins.

1. Izvēlies skriešanai atbilstošus apavus un zeķes
Lai ar pilnu krūti izbaudītu sacensību azartu, vissvarīgākais faktors ir piemēroti apavi. Izvēlies skriešanai paredzētus, ērtus apavus ar labu amortizāciju, lai saudzētu, nenoberztu vai citādi netraumētu pēdas. Atceries - būtiska nozīme ir arī zeķēm! Tām jābūt atbilstoša izmēra un piemērotām skriešanai. Pirms skrējiena pārbaudi, vai apavu auklas ir pietiekami cieši sasietas, lai tās pa ceļam neatraisītos un tu nepakluptu.

2. Neaizmirsti iesildīties un atsildīties
Lai izvairītos no traumām, svarīgi pirms starta atcerēties par iesildīšanos un muskuļu stiepšanu. Arī pēc skrējiena nenokrīti vienkārši zālītē, bet gan kārtīgi izstaipies, izšūpo kājas, lēnām pastaigā, lai atbrīvotu muskuļus. Skrienot oksidācijas stress, kas izsauc brīvo radikāļu, rašanos ir paaugstināts. Vidējo un garo distanču (maratoni un garākas distances) veikšanas laikā brīvo radikāļu daudzums sasniedz augstu līmeni. To lielais daudzums nodara nopietnu kaitējumu orgāniem un muskuļu šķiedrām, uzkrājoties tie samazina skrējēja darba spējas.  Organismam tikt galā ar lielu skaitu brīvo radikāļu palīdz antioksidanti. No dabīgajiem antioksidantiem visspēcīgākais ir С vitamīns. Pirms intensīva skrējiena uzņemot 1000 - 2000mg C vitamīna ievērojami uzlabosi rezultātus.

3. Baudi vieglu ēdienu un labi izgulies!
Pēdējās trijās dienās pirms sacensībām ēd ierastu un vienkāršu ēdienu, ka arī vari uzturu papildināt ar ogļhidrātu uzlādējošu dzērienu, kas palielinās glikogēna rezerves. Pirms sacensībām kārtīgi izgulies un no rīta baudi vieglu, bet sātīgu maltīti, piemēram, auzu pārslu biezputru ar medu vai rīsu putru. Pirms starta vari apēst banānu vai enerģijas želeju. Un neaizmirsti ik pa laikam padzerties, vislabāk izmantot ogļhidrātu – elektrolītu sporta dzērienu.

4. Liela nozīme - arī apģērbam
Liela nozīme ir arī sporta apģērba izvēlei – tam jābūt atbilstošam laika apstākļiem, vieglam, elpojošam, no sintētiska materiāla. Vēlams, lai apģērbs būtu gaišā krāsā, bet galvassega - ar ventilācijas iespējām. Izvairies no kokvilnas apģērba, jo tas skrējiena laikā uzsūc sviedrus, samirkst un rada lieku svaru, kas var apgrūtināt skriešanu.

5. Ieklausies sevī un izvērtē savus spēkus
Lai dalība maratonā būtu priecīgs piedzīvojums, izvēlies sev piemērotu distanci, bet, ja skrējiena laikā rodas slikta pašsajūta, pārorientējies uz iešanas režīmu. Ja neesi atbilstoši trenējies, iespējams, piemērotākais risinājums būs šoreiz maratonā iesaistīties kā līdzjutējam.

Liepājas pusmaratons šogad norisinās jau ceturto reizi, pulcējot aktīvākos Liepājas un visas Latvijas skrējējus. Reģistrēties var līdz pat 2.jūlijam mājaslapā baltijasmaratoni.lv, sporta preču veikalos „FANS” un visos „CityFitness” sporta klubos, kā arī ‘’Dion Sportlab’’ veikalā (Rīga, E.Birznieka-Upīša iela 18).

Liepājas pusmaratonu organizē „Baltijas maratoni” un „Liepājas Vieglatlētikas klubs” sadarbībā ar Liepājas pilsētas domi.

Matīss Francis
Liepājas pusmaratona sabiedrisko attiecību konsultants

Pievieno komentāru

Komentāri 5

TOP

TOP 1 padoms - LŪDZU SAPRĀTĪGU DALĪBAS MAKSU!

pirms 7 gadiem, 2014.06.30 21:21

!!!

Pievienojos!

pirms 7 gadiem, 2014.07.01 07:50

?

un tas būtu cik? cik pasākumus pats esat noorganizējis?

pirms 7 gadiem, 2014.07.01 17:01

Socialists

skrejeju palicis tik daudz ka senes pec lietus!Tikai lielaka dalja nevis nodarbojas nopietni bet gan taisa sev PIAR lai varetu padizoties soc.tiklos.Pluss ir tajaa,ka vismaz veselibai par labu nak-sportosana.Bet taa lielisanas bisk jau ZB.

pirms 7 gadiem, 2014.07.02 00:07

paskaidro

kā izpaužas lielīšanās?

pirms 7 gadiem, 2014.07.02 20:54

Sports