Sākas pasaules čempionāts hokejā

Pasaules spēcīgākās hokeja izlases 78.reizi pulcējušās vienuviet, lai, sākot no šodienas, savstarpējās cīņās Minskā noskaidrotu planētas spēcīgāko valstsvienību.

Pasaules čempionātā piedalīsies arī Latvijas valstsvienība, kas spēcīgāko izlašu sabiedrībā startēs jau 18.gadu pēc kārtas. Tās pirmais mačs sagaidāms sestdien, kad pēcpusdienā paredzēts duelis pret Somiju, savukārt svētdien būs jātiekas ar Vāciju.

Tikmēr čempionāts piektdien sāksies plkst.16.45. Pirmajos mačos arēnā "Minsk" Šveice tiksies ar Krieviju, bet "Čižovka" arēnā Francija spēkosies ar Kanādu.

Savukārt plkst.20.45 arēnā "Minsk" sāksies mačs starp Baltkrieviju un ASV, bet "Čižovka" hallē tiksies Slovākija un Čehija.

No Latvijas TV kanāliem Šveices un Krievijas spēli tiešraidē rādīs TV5 un "Viasat Sport Baltic" (VSB). Tāpat VSB pārraidīs Slovākijas un Čehijas maču, bet TV6 rādīs cīņu starp Baltkrieviju un ASV.

Šī gada pasaules čempionāts hokejā pirmo reizi norisināsies Baltkrievijā, turklāt tas tiks aizvadīts tās galvaspilsētā Minskā. Šī valsts par turnīra mājvietu tika izraudzīta 2009.gadā, lai gan pēcāk starptautiskos politiskajos gaiteņos notika plašas diskusijas, vai Baltkrievijai tiešām jāuzņem prestižās sacensības.

Jau trešo čempionātu pēc kārtas sacensības norisināsies pēc jaunā formāta - 16 izlases sadalītas divās apakšgrupās, pa astoņām katrā. Līdz ar to katrai komandai turnīrā garantētas vismaz septiņas spēles.

Minskā pasaules čempionāta mači norisināsies divās arēnās - aptuveni 15 tūkstošus skatītāju uzņemt gatavajā "Minsk Arena", kur savus apakšgrupas mačus aizvadīs Latvijas izlase, un "Čižovka" arēnā, kas spēj pulcēt aptuveni astoņus tūkstošus līdzjutēju.

Ceturtdaļfinālu izspēle vēl norisināsies abās arēnās, bet, sākot ar pusfināliem, vienīgā spēļu vieta jau būs "Minsk Arena".

Salīdzinot ar iepriekšējā gada pasaules čempionātu, kas norisinājās Zviedrijā un Somijā, šogad spēcīgāko valstsvienību pulkam pievienojušās Kazahstāna un Itālija, aizstājot pērn no turnīra izkritušās Austriju un Slovēniju, kuras vēl pavisam nesen paspēja triumfēt pasaules čempionāta pirmās divīzijas A grupas turnīrā, tādējādi nopelnot tiesības 2015.gadā atgriezties spēcīgāko valstsvienību sabiedrībā.

Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs no 9. līdz 20.maijam, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra divas vājākās komandas būs spiestas pamest augstāko divīziju.

Tā kā nākamgad pasaules čempionāts norisināsies Čehijā, šī valstsvienība šajā pasaules čempionātā nevar atstāt spēcīgāko izlašu kompāniju, lai gan, vērtējot čehu spēku, maz ticams, ka šī komanda varētu cīnīties pa palikšanu elitē.

Visas 28 A apakšgrupas spēles notiks "Čižovka" arēnā, bet visas 28 B apakšgrupas spēles norisināsies "Minsk Arena". Ceturtdaļfināla pāri tiks noteikti attiecīgās grupas ietvaros un notiks tajā pašā arēnā, bet pusfināli 24.maijā un spēles par medaļām 25.maijā norisināsies "Minsk Arena".

Čempionāta spēles pārraudzīs 16 galvenie tiesneši un 16 līnijtiesneši no 14 valstīm, kuru vidū gan atkal nav Latvijas. Lielākais skaits - pa četriem tiesnešiem - nozīmēti no Čehijas, Krievijas un Somijas.

Tā kā šogad norisinājās Soču olimpiskās spēles, kas tika uzskatītas par galveno notikumu arī hokeja sezonā, pasaules čempionāta nozīme kļuvusi otršķirīga, jo vairumam valstsvienību palīdzēt gaidāmajā turnīrā atteikušies vairāki līderi, pamatojot to ar traumām un sezonas laikā iekrājušos nogurumu.

Arī Latvijas izlase piedalījās Soču olimpiskajās spēlēs, kur, izceļoties ar varonīgu sniegumu, tika izcīnīta astotā vieta, kas ir līdz šim augstākais sasniegums pašmāju hokeja vēsturē. Tiesa, neiztika arī bez melniem plankumiem, jo dopinga lietošanā tika pieķerti uzbrucējs Vitālijs Pavlovs un aizsargs Ralfs Freibergs, kuriem pasaules čempionāts ies secen. Pavlovam oficiāli piespriesta pusotra gada diskvalifikācija, kas stājās spēkā vien 1.maijā, kamēr Freiberga gadījumā spriedums vēl tikai tiks paziņots.

Tomēr kļuvis skaidrs, ka bez šiem abiem hokejistiem valstsvienībai nepalīdzēs vēl citi spēlētāji. Kā jau iepriekš medijos tika prognozēts, komandā nespēlēs pieredzējušais aizsargs Sandis Ozoliņš, savukārt dažādu iemeslu dēļ Minskā uz ledus nekāps aizsargi Oskars Bārtulis, Arvīds Reķis, Krišjānis Rēdlihs. Tāpat komandai nevarēs palīdzēt uzbrucēji Jānis Sprukts, Mārtiņš Karsums un Lauris Dārziņš.

Līdz ar to Latvijas komanda uz Minsku dosies ar gados jaunu sastāvu, turklāt trim debitantiem ierindā - potenciāli trešā vārtsarga loma atvēlēta 19 gadus vecajam Ivaram Punnenovam, kurš šosezon atzīstami cīnījās Šveices augstākās līgas čempionātā. Tāpat nedaudz negaidīti starp braucējiem uz pasaules čempionātu ticis astoņpadsmitgadīgais Jānis Jaks, kurš spēlē Latvijas komandā "Rīga". Arī uzbrucēju pozīcijā atrodams viens Latvijas izlases debitants - 19 gadus vecais Roberts Lipsbergs, kurš pēdējās divas sezonas pavadījis Ziemeļamerikā, spēlējot Rietumu hokeja līgā (WHL).

Jau šobrīd ir skaidrs, ka šis Tedam Nolanam kā galvenajam trenerim būs pēdējais turnīrs pie Latvijas valstsvienības stūres. Viņš ir kļuvis par Nacionālās hokeja līgas (NHL) kluba Bufalo "Sabres" galveno treneri, un abus amatus apvienot ir neiespējami.

Pasaules rangā Latvijas izlase pašlaik atrodas desmitajā vietā, savā apakšgrupā provizoriski atpaliekot no Somijas (otrā vieta IIHF rangā), Krievijas (ceturtā vieta), ASV (sestā vieta) un Šveices (septītā vieta), bet apsteidzot Vāciju (11.vieta), Baltkrieviju (15.vieta) un Kazahstānu (17.vieta). Līdz ar to Latvijas izlasei tiek prognozēta iesaistīšanās cīņā par vietu ceturtdaļfinālā, taču tajā pašā laikā tikpat liela uzmanība jāvelta tam, lai nodrošinātu Baltkrievijas un Kazahstānas vienību apsteigšanu grupas kopvērtējumā.

Pievieno komentāru

Sports