Piena vietā dzers tēju

Programma “Skolas piens” Liepājas rajonā uz laiku apturēta, jo pagaidām valdība nav sniegusi skaidru atbildi par valsts finansējuma daļas nodrošināšanu.

Valsts ar atbildi kavējas
Neskaidrā finansiālā situācija likusi uzņēmumam SIA “Elpa”, kas apkalpo 41 Liepājas un rajona izglītības iestādi, pārtraukt piena piegādi. “Daļu piena jau bijām izglītības iestādēm iedevuši, kad 3. janvārī piezvana no Rīgas, ka Ministru kabinets nav pieņēmis noteikumus. Dabūjām piegādi apturēt, jo pretī nav apmaksas un nezinu, vai būs. Muļķīgākais, ka mums ir jāizskaidrojas Ministru kabineta neizdarības dēļ,” sašutumu pauž SIA “Elpa” valdes priekšsēdētājs Gundars Sisenis.

ES līdzekļi programmas realizēšanai saglabājas, savu daļu tai allaž sniegušas pašvaldības. Taču gada sākumā vēl joprojām nav apstiprināti noteikumi, kas nosaka valsts daļas finansējuma apjomu un piešķiršanas kārtību, informē Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta Lopkopības nodaļas vadītāja vietniece Inga Orlova. “Tas nav nekas ārkārtējs, pēc pieredzes varu teikt, ka parasti noteikumi tiek pieņemti janvāra otrajā pusē,” atzīst amatpersona.

Pārstrādātāji pienu uzdāvina

“Pirmajā dienā “Elpa” mums atveda un faktiski uzdāvināja 40 litrus piena,” stāsta Nīcas pirmsskolas izglītības iestādes “Spārīte” vadītāja Daira Eglīte. Nīcā gan bērni turpina dzert pienu, jo tas jau iekļauts ēdienkartē. Taču iespējams, ka vecākiem būs jāmaksā pāris latu vairāk, ja valsts neatbalstīs programmas turpināšanu, pieļauj D. Eglīte.

Bērnudārza vadītāja izsaka izbrīnu par Lauku atbalsta dienesta neelastīgo darbu. Kad vadītāja dienestam prasījusi paskaidrojumus, viņai aizrādīts, ka gads vēl tikai sācies, tāpēc nav iemesla satraukumam.

“Pagaidām ar piena dzeršanu ir pārtraukums. Piena vietā bērniem iedodam tēju. Ritms ir saglabāts, vismaz bērni iedzer kaut ko siltu,” par situācijas pagaidu risinājumu pastāsta Vērgales pagasta padomes priekšsēdētājs Jānis Vitrups.

Meklēs kompromisu
G. Sisenis pēc pārrunām Zemkopības ministrijā secinājis, ka valsts atbalsta programmai nebūs, tāpēc pārstrādātāji gatavi meklēt kompromisu, lai labā iniciatīva neietu zudumā. Programmu varētu turpināt, ja saņemtu no pašvaldībām vai vecākiem atbalstu, kas būtu seši santīmi par vienu glāzi piena. Mēnesī tas vienam bērnam izmaksātu 1,32 latus. Vietās, kur “Elpa” piegādā pienu veikaliem, varētu aizvest to arī uz izglītības iestādēm, neprasot maksu par transporta sadārdzinājumu, aprēķinājuši piegādātāji. Uzņēmuma vadība sagatavojusi priekšlikumus, ko sūtīs pašvaldībām un izglītības iestādēm. Pēc atbilžu saņemšanas tiks lemts par turpmāko darbību.

Vairāki aptaujātie pašvaldību vadītāji atzina, ka pagaidām ir lielas neskaidrības ar budžetu, tāpēc konkrētu atbildi vēl nevarēja sniegt. Tomēr gan izglītības iestāžu darbinieki, gan pārstrādātāji, gan pašvaldību pārstāvji atzīst – pārtraukt “Skolas piena” programmu būtu ļoti tuvredzīga politika.

Labāka situācija ir ar valsts garantēto brīvpusdienu nodrošināšanu 1. klases skolēniem. Naudu ieskaita laikus, bērni pusdienas ēd, apliecināja Aizputes, Dunikas, Sakas novada un Vērgales pašvaldībās.

Pievieno komentāru

Sports