Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Novusa spēlētāji sašutuši par borskābes tirgošanas aizliegumu 1

Novusa spēlētāji sašutuši par borskābes tirgošanas aizliegumu, kas līdz ar jaunās Eiropas Komisijas (EK) regulas stāšanos spēkā ir klasificēta kā veselībai bīstama toksiska viela, ceturtdien vēsta laikraksts "Neatkarīgā".

Borskābe tiek izmantota novusa galda koka virsmas nopulēšanai, un līdz šim borskābes pulveri nelielos iepakojumos varēja nopirkt gan aptiekās, gan saimniecības preču veikalos. Nu borskābi kā vielu vai kā sastāvdaļu ķīmiskajos maisījumos ar koncentrāciju 5,5% un vairāk var piedāvāt tikai profesionālajiem lietotājiem, kas ir, piemēram, ķīmijas uzņēmumi, kuri izmanto borskābi citu ķīmisku maisījumu ražošanā.

Latvijas Novusa federācijas prezidents Juris Kiriks atzinis, ka nav izpētītas alternatīvas novusa galdu apstrādei (internetā rodamie ieteikumi ir kartupeļu ciete, koka pulēšanai domātas vielas, kā arī pulveri, ko izmanto citās spēlēs, tiek minēts biljards un citas), tomēr diskusijas par borskābes kaitīgumu patiešām notikušas.

Federācija līdz šim pirkusi borskābi lielos iepakojumos pa tiešo no uzņēmumiem. Pēc federācijas domām, šādi pārdošanas ierobežojumi esot aizdomīgi un neobjektīvi, jo borskābi izmanto arī māju siltināšanas materiālos vai medicīnā.

Lai arī laikraksts pārliecinājies, ka aptiekās borskābi pulvera veidā nopirkt vairs tiešām nevar un arī interneta veikalos, kur vēl saglabājušās borskābes reklāmas, to pasūtīt nevar, cilvēki interneta vidē apmainās ar informāciju, kur vēl var iegūt borskābi – tiek minēta gan ASV, gan Krievija.

Jau vēstīts, ka borskābe, kuru izmanto arī novusa spēlē, līdz ar jaunās Eiropas Komisijas regulas stāšanos spēkā ir klasificēta kā veselībai bīstama toksiska viela ar negatīvu ietekmi uz reproduktīvo sistēmu, kas grūtniecības laikā var kaitēt augļa attīstībai, aģentūru BNS informēja Veselības inspekcijas (VI) pārstāve Vera Zajeca.

Borskābe ir balta pulverveida viela, kas tiek lietota gan saimniecībā, būvniecībā, gan medicīnā. To izmanto arī novusa spēlē, kas sabiedrībā ir visplašāk zināmais borskābes izmantošanas veids. Novusa spēlē to lieto novusa galdiem, lai samazinātu berzi starp novusa kauliņiem un galda virsmu.

Līdz ar jaunajām izmaiņām ķīmisko vielu un maisījumu klasifikācijā borskābi kā vielu vai kā sastāvdaļu ķīmiskajos maisījumus ar koncentrāciju 5,5% apmērā un vairāk var piedāvāt tikai profesionālajiem lietotājiem, nodrošinot marķējumā attiecīgo informāciju par maisījumu bīstamību un uz iepakojuma redzami, salasāmi un nepārprotami norādot – "Tikai profesionāliem lietotājiem". Taču borskābi ir aizliegts izplatīt plašam patērētāju lokam.

Novusa spēles laikā   borskābe  putekļu veidā var nonākt cilvēka organismā, gan tos ieelpojot, gan caur ādu, ar rokām aiztiekot borskābes skartos priekšmetus, piemēram, novusa galdu un kauliņus.   Borskābe  cilvēka organismā var nonākt caur muti, piemēram, ja pēc saskarsmes ar minētajiem priekšmetiem nav nomazgātas rokas vai novusa kauliņi nonākuši bērna rokās.

Papildu informāciju par vielu un maisījumu klasificēšanu, marķēšanu un iepakošanu var iegūt Veselības inspekcijas mājaslapā www.vi.gov.lv.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

novusisti mierīgi var startēt kategorijā 'profesionāli lietotāji". Laiks iemācīt Eiropai, kā spēlēt novusu! :))

pirms 7 gadiem, 2011.07.21 11:22

Sports