Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Porolons – daudzpusīgi izmantojams materiāls

Poliuretāns ir ķīmiskas vielas apzīmējums, kas daudziem no mums liekas dzirdēts, tomēr neizsaka daudz. Tomēr katrs no mums ir dzirdējis par porolonu – materiālu, kas veidots uz poliuretāna bāzes un ko bieži izmantojam savās ikdienas gaitās, tādās nozarēs kā celtniecība, transportēšana un mēbeļu izgatavošana.

Pastāv vairāki desmiti dažādu porolona veidu ar dažādiem nosaukumiem, kas paredzēti daudzveidīgiem nolūkiem. Ieskatu porolona vēsturē un tā izmantošanā piedāvā interneta veikals e-matrači.lv.

Porolona vēsture

Pirmo reizi porolonu 1929. gadā sāka ražot uzņēmuma Dunlop Rubber pētnieki – ķīmiķi Edvards Mērfijs un Ēriks Ovens, izmantojot putotu lateksu. 1937. gadā viņi pirmo reizi sāka ražot porolona blokus, kas pēc Otrā pasaules kara aizstāja vairākus dabīgos materiālus un kļuva par produktu ar plašu pielietojuma klāstu.

Interesanti, ka Latvijā ķīmiskās vielas poliuretāna nosaukums “porolons”, līdzīgi kā, piemēram, nosaukumi “pamperi” “flomāsteri” un “eskimo”, iesakņojušies no lielākajiem piegādātāju uzņēmumiem. Porolona gadījumā uz Padomju savienību to piegādāja skandināvu uzņēmums Porolon.

Porolona izmantošana mūsdienās

Mūsdienās šo materiālu izmanto celtniecībā, lai nodrošinātu siltumizolāciju, mazinātu trokšņus un vibrācijas, kā arī transportēšanā, lai iepakotu preces un veicinātu triecienu absorbēšanu. Tāpat šo materiālu izmanto mēbeļu izgatavošanā, kā arī dažādos sporta ekipējumos.

Tā kā šis materiāls neslīkst ūdenī, jo satur 90% gaisa, to bieži izmanto dažādos peldēšanas rīkos, kā arī citos produktos, ko paredzēts izmantot ūdenī. No porolona tiek ražoti arī vingrošanas matrači, sporta zāļu grīdas un daudz kas cits. Porolonu izmanto pat trauku mazgājamo sūkļu izgatavošanā.

Porolons mēbeļu ražošanā

Daudzi cilvēki mēbeļu izvēles procesā izdzirdot vārdu “porolons” jeb “putu poliuretāns” nepatikā saviebjas. Tomēr ir vairāki desmiti dažādu porolona materiālu veidi. No tiem izgatavotas mēbeles, kuras ir pareizi ražotas, apstrādātas un īstajam mērķim izvēlētas, var kalpot ilgu laiku.

Porolonu izmanto dīvānu, krēslu sēdekļu un atzveltņu izgatavošanai un daudz kur citur. Pateicoties tā tekstūrai, to ir viegli izgriezt vēlamajā formā, ļaujot veidot pat visneierastāko formu mēbeļu konstrukcijas.

Porolona matrači

Porolona matrači ir izturīgi, nepakļaujas deformācijai, nemaina formu, kā arī nolietojas daudz lēnāk, jo tiem nav atsperu. Izgatavojot matračus, porolonu bieži vien apvieno ar citiem materiāliem, piemēram, kokosa koiru, kas matracim piešķir elastību.

Porolona matrači ir īpaši noderīgi tiem, kas cieš no alerģijas, jo šajā materiālā neieviešas putekļu ērcītes. Tāpat tas neuzsūc aromātus un tam ir ļoti laba gaisa un mitruma caurlaidība. Viena no porolona labākajām īpašībām – tas lieliski absorbē kustības, tādēļ, izmantojot porolona gultas matraci, mazāk jutīsiet blakus guļošā cilvēka grozīšanos. Jāatceras – jo materiāls ir biezāks un blīvāks, jo matracis būs cietāks. 

Porolonu izmanto arī virsmatraču un pretizgulējumu matraču ražošanā, ko lieto medicīnā.

Porolona blīvums

Porolonu iedala pēc tā blīvuma. Piemēram – blīvumu ar indeksu 18 izmanto mīkstinājumam krēslu mugurdaļā, savukārt blīvumu 42 izmanto, lai ražotu sabiedrisko transportlīdzekļu sēdekļu pildījumu. Tas ir drošs lietošanā, jo ir uguns izturīgs un tajā nerodas pelējums un sēnīte.

Porolons ir ļoti daudzpusīgs un noderīgs materiāls, kuram bieži vien tiek nepelnīti piešķirtas sliktas kvalitātes slava. Tomēr jāatceras, ka apzinīgi izvēloties pareizo materiāla veidu un kvalitāti, arī no porolona ražotas preces var jums kalpot daudzus gadus.

Reklāmraksti