Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā novērtēt savas dzimumzīmes un kad veikt to pārbaudi pie dermatologa

Pie dzimumzīmēm uz sava ķermeņa esam tik ļoti pieraduši, ka ikdienā tām nepievēršam īpašu uzmanību. Tomēr būtu nepieciešams sekot savu dzimumzīmju stāvoklim, regulāri tās apskatot un novērtējot, kā arī veicot dzimumzīmju pārbaudi pie dermatologa. Kā to visu pareizi darīt un kam pievērst uzmanību?

Pēc kādiem kritērijiem novērtēt savas dzimumzīmes
Ikviens pats var mājas apstākļos novērtēt un novērot savas dzimumzīmes. Piemēram, pēc vannas vai dušas spoguļa priekšā apskatīt tās, novērtējot pēc vairākiem kritērijiem. To vēlams darīt ik pēc vairākām nedēļām, lai arī varētu zināt, vai šajā laika posmā nav notikušas kādas izmaiņas. Jāpievērš uzmanība dzimumzīmes izmēram, krāsai, tās virsmai. Lūk, galvenās pazīmes, ko noteikti nevajag ignorēt, kā arī nepieciešams vērsties pie dermatologa.

Mainījies dzimumzīmes izmērs. Dzīves laikā dzimumzīmes var nedaudz mainīt savu izmēru, bet parasti tas nenotiek strauji. Ja dažu nedēļu vai mēnešu laikā dzimumzīme ir manāmi “izaugusi”, tad ir pamats bažām. Noteikti jāpiesakās konsultācijai pie dermatologa.

Dzimumzīme nav simetriska. Vesela dzimumzīme ir simetriska, visas tās malas ir vienlīdz labi redzamas. Ja dzimumzīme nav simetriska, ja malas ir izplūdušas un nevienmērīgas, arī tad nepieciešama pārbaude pie dermatologa.

Dzimumzīmes virsma asiņo, mitro, zvīņojas. Ja novērotas kādas no šīm pazīmēm, dzimumzīme vai veidojums noteikti jāparāda ārstam. Dermatologs veiks dermatoskopiju un izvērtēs, vai ir pamats uztraukumam. Vajadzības gadījumā nozīmēs papildu pārbaudes.

Dzimumzīme ir vairāk nekā divās krāsās. Parasti dzimumzīme ir ne vairāk kā divās krāsās, bet visbiežāk tikai vienā. Ja ir vairāk krāsu, tad tas jau ir aizdomīgi, tāpēc jāveic dzimumzīmju pārbaude.

Kam un kad ieteicams veikt dzimumzīmju pārbaudi
Dzimumzīmju pārbaude vismaz reizi mūžā būtu vajadzīga ikvienam, bet regulāri to nepieciešams veikt tad, ja izpildās vismaz viens no šiem kritērijiem:

  • ģimenē kādam ir bijušas ādas onkoloģiskās slimības;
  • ir jutīga āda, kas saulē ātri apdeg;
  • uz ķermeņa ir vairāk nekā 50 dzimumzīmju;
  • aktīvi sauļojas vai apmeklē solāriju.

Dzimumzīmju pārbaude vislabāk veicama rudenī, kad aktīvā sauļošanā sezona ir garām, jo tad dermatologs varēs novērtēt, vai nav notikušas kādas nevēlamas pārmaiņas. Bet, ja ir novērotas kādas no aizdomīgajām pazīmēm, dzimumzīmju pārbaude jāveic pēc iespējas ātrāk. Tāpat dzimumzīmju pārbaude pirms vasaras sākuma būs aktuāla tiem, kuri vēlas uzzināt, kā pareizāk aizsargāt savu ādu no saules UV stariem, kādu aizsargkrēmu izvēlēties, kā droši atrasties saulē.

Kā rūpēties par dzimumzīmēm

Lai dzimumzīmes būtu veselas un nesagādātu raizes, ieteicams ievērot dažas būtiskas lietas savos ikdienas paradumos.

  • Dzimumzīmes nedrīkst traumēt – ne mazgāšanās, ne skaistumkopšanas laikā, ne darbā vai sadzīvē.
  • Jāievēro droši sauļošanās nosacījumi un jāizmanto savai ādai piemērots saules aizsargkrēms.
  • Jāizvairās vai pilnībā jāatsakās no solārija apmeklēšanas.
  • Ja esat riska grupā, tad regulāri jāveic profilaktiska dzimumzīmju pārbaude.
  • Dzimumzīmes, kuras atrodas traucējošās vietās, zem lencītēm, uz sejas vai uz rokām, kur ir paaugstināts traumu risks, ieteicams likvidēt. Dzimumzīmju noņemšana mūsdienās iespējama ar lāzeru, kas ir ātrs un nesāpīgs process.

Vairāk varat uzzināt: https://eraesthetic.lv/pakalpojumi/dzimumzimju-nonemsana.

Reklāmraksti