Ziemeļkoreja svin "lielā tēva" Kima dzimšanas dienu

Ziemeļkoreja pirmdien svin sava līdera Kima Čenira dzimšanas dienu ar plašiem slavinājumiem par "nesalīdzināmi izcilā cilvēka" jaunajiem draudiem Dienvidkorejai un solījumiem sākt raķetes izmēģināšanu.

Phenjanas mediji ziņo, ka ielas, tilti un ēkas ir rotāti ar ziediem un visur notiek svinīgas demonstrācijas un pasākumi, arī sinhronā peldēšana.

"Peldētāji iespaidīgi apliecināja tautas bezgalīgo cieņu pret Kimu Čeniru," vēstīja Korejas Centrālā ziņu aģentūra (KCNA).

Uzskaitot apsveikuma vēstījumus gan no iekšzemes, gan ārvalstīm, aģentūra raksturoja Kimu kā "izcilu debesu dotu komandieri un ne ar ko nesalīdzināmu izcilu cilvēku vēsturē", un "nācijas sauli".

Režīms izmanto Kima dzimšanas dienu, lai uzsvērtu lojalitāti līderim un nacionālajai vienotībai. Šajā dienā nabadzībā slīgstošās komunistiskās valsts iedzīvotāji parasti saņem bezmaksas pārtiku, dzērienus, saldumus un pirmās nepieciešamības preces.

Pār stingri nocietinātajai robežai Dienvidkorejas aktīvisti ar baloniem sūtīja skrejlapas, kurās 67 gadus vecais Kims nodēvēts par ļaunu diktatoru.

"Gāzīsim Kima Čenira diktatūru!" rakstīts uz lozunga, kas piestiprināts pie milzīga gaisa balona, ar kuru skrejlapas tika nogādātas pāri robežai.

Situācija pussalā ir saspringta pēc vairākiem Ziemeļkorejas izteiktiem draudiem Dienvidkorejas konservatīvajai valdībai.

Svētdien sarīkotajā mītiņā par godu līdera dzimšanas dienai "de facto" valsts vadītājs Kims Jonnams brīdināja par "izšķirošu rīcību" pret Dienvidkoreju, ja tā turpinās "izaicināt" Phenjanu.

Ziemeļkoreja pagājušajā mēnesī paziņoja, ka tā anulē miera vienošanās ar Seulu, arī nolīgumu par abu valstu strīdīgo jūras robežu.

Starptautiskā sabiedrība bažījas arī par Ziemeļkorejas nodomu izmēģināt tāla darbības rādiusa raķeti.

Tomēr, neraugoties uz draudīgajiem paziņojumiem, Ziemeļkorejas mediji galveno uzmanību veltī svētku pasākumiem.

"Šajā brīnišķīgajā februāra rītā miljoniem cilvēku vēl mūsu lielajam tēvam labklājību un labu veselību," teica valsts raidsabiedrības diktors.

Aģentūra KCNA ziņoja par "nebeidzamu apmeklētāju straumi" pie Pektu kalna netālu no Ķīnas robežas, ko uzskata par Kima dzimšanas vietu. Pagājušajā nedēļā tā ziņoja par pavasara atkusni un "bezprecedenta oreolu ap Mēnesi" virs kalna.

Kims Čenirs, tāpat kā viņa tēvs Kims Irsens, kurš dibināja valsti, ir izveidojis personības kultu, kas viņam piedēvē pat pārdabiskas spējas.

Kims Čenirs pārņēma varu pēc tēva nāves 1994.gadā, taču turpmākā pēctecība nav skaidra.

Ziņo, ka Kims pagājušā gada augustā esot pārcietis insultu, taču viņš nav publiski nosaucis savu pēcteci. Aģentūra "Yonhap" citē avotus, kas teikuši, ka šim amatam viņš esot izraudzījies savu jaunāko dēlu 25 gadus veco Junu Unu.

Daži analītiķi uzskata, ka Ziemeļkorejā izveidosies militāra partijas vadība ar vienu no Kima dēliem kā nominālo līderi.

8.martā Ziemeļkorejā paredzētas parlamenta vēlēšanas, kas varētu sniegt dažas norādes par turpmāko valsts vadību.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas