Tuvākajā nākotnē nafta pasaulei pietiks

Kaut daudzi šaubās, vai šodien, 14. maijā, Vīnē notiekošajā naftas eksportētājvalstu jeb OPEC sanāksmē tiks pieņemts saistošs lēmums par «melnā zelta» ieguves oficiālajām kvotām, nozares analītiķi vērtē, ka paredzamais iegūtās naftas apjoms šogad pilnībā apmierinās tirgus prasības.

Galvenā nesaskaņu cēlāja OPEC ir Saūda Arābija, kas prasa pacelt pašlaik oficiāli noteikto 30 miljonu barelu dienā apjomu par pusmiljonu barelu. Tā kā lielāki ieguves apjomi ir viens no faktoriem, kas dzen lejup naftas cenu, tam pretojas sevišķi Eiropas
un ASV sankciju dēļ grūtībās esošā Irāna kā arī Venecuēla. Normālā situācijā OPEC vidū domstarpību nebūtu, bet pašreizējā pasaules ekonomiskā situācija tiešām liek būt bažīgiem. Analītiķi gan vērtē, ka A. Naimi nostājai vairāk gan ir retoriska vērtība – tā domāta, lai signalizētu pasaulei, ka, cik tas atkarīgs no ietekmīgās Saūda Arābijas, naftas pasaulei netrūks. Cits jautājums jau ir, ko šie Naimi aicinājumi, pat ja tie īstenotos, nozīmētu praktiski.

Proti, jau pašlaik OPEC, un jo īpaši Saūda Arābija, iegūst stipri virs noteiktajiem «griestiem». Pēc pašas OPEC datiem šajās valstīs maijā saražots vidēji 31,75 miljoni barelu dienā (Starptautiskā Enerģijas aģentūra (SEA) publicējusi aplēses pat par 31,86 miljoniem barelu). Tas nozīmē, ka, pat ceļot oficiālo maksimumu, reālā ieguve varētu arī pazemināties.

SEA šogad prognozē sekojošu OPEC naftas ieguves dinamiku: no vidēji 29,4 miljoniem barelu dienā otrajā ceturksnī ieguvei nākamajos divos vajadzētu būt attiecīgi 30,9 un 30,8 miljoniem barelu dienā. Tas būtu pietiekami arī Irānas naftas embargo dēļ radītā iztrūkuma kompensēšanai. Embargo visdrīzāk stāsies spēkā 1. jūlijā. Nākampirmdien, 18. jūnijā, Maskavā gan jānotiek sarunu par Irānas kontraversālo kodolprogrammu kārtējam raundam. Lielas cerības uz to gan liktas netiek.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas