Somijas prezidenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguvis Sauli Nīniste; būs nepieciešama otrā kārta

Somijā svētdien notikušajās prezidenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguvis bijušais parlamenta spīkers Sauli Nīniste, kuru izvirzījusi premjerministra Jirki Katainena vadītā labēji centriskā Nacionālās koalīcijas partija, tomēr viņam nav izdevies iegūt nepieciešamo vēlētāju atbalstu, lai uzvarētu jau vēlēšanu pirmajā kārtā, tāpēc būs nepieciešama otrā kārta.

Pēc visu balsu saskaitīšanas Nīniste izvirzījies vadībā ar 37% balsu, bet otrajā vietā ar 18,8% vēlētāju atbalstu ierindojies Zaļās līgas kandidāts Peka Hāvisto.

Trešajā vietā ar 17,5% vēlētāju atbalstu ir kādreizējais ārlietu ministrs Pāvo Veirinens no Centra partijas, kam ar 9,4% balsu seko nacionālistiskās partijas "Īstenie somi" līderis Timo Soini.

Ekspremjers Pāvo Liponens no Sociāldemokrātiskās partijas saņēmis 6,7% balsu, kultūras un sporta ministrs Pāvo Arhinmeki no Kreisās alianses - 5,5%, minoritāšu tiesībsardze Eva Biodē no Zviedru tautas partijas - 2,7%, bet Eiroparlamenta deputāte Sari Esaja no partijas "Kristīgie demokrāti" - 2,5% vēlētāju atbalstu.

Vēlēšanās piedalījās 72,8% balsstiesīgo Somijas iedzīvotāju, kas ir nedaudz mazāk kā 73,9%, kas piedalījās iepriekšējās prezidenta vēlēšanās 2006.gadā, bet vairāk nekā pērn parlamenta vēlēšanās, kad savu izvēli izdarīja 70,5% balsstiesīgo valsts iedzīvotāju.

Tā kā nevienam no kandidātiem nav izdevies iegūt vairāk nekā pusi balsu, būs nepieciešama vēlēšanu otrā kārta, kas plānota 5.februārī, kurā sacentīsies divi visvairāk balsis pirmajā kārtā ieguvušie kandidāti - Nīniste un Hāvisto.

Pašreizējai prezidentei Tarjai Halonenai konstitūcija liedz kandidēt uz trešo sešu gadu termiņu pēc kārtas.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas