Siņdzjanas galvaspilsētas ielās izgājuši tūkstošiem ar nūjām un nažiem bruņotu ķīniešu

Nemieru pārņemtās Ķīnas Siņdzjanas apgabala galvaspilsētas Urumči ielās izgājuši tūkstošiem ar nūjām, nažiem un lāpstām bruņoti ķīnieši, lai stātos pretī uiguru protestētājiem, novēroja aģentūru AFP un "Reuters" korespondenti.

Urumči ielās izvietots arī liels skaits bruņotu policistu un karavīru.

Ķīnas oficiālā aģentūra "Siņhua" ziņo, ka Urumči ielas pārņēmis haoss.

Kā jau ziņots, Urumči otrdien turpinājās uiguru protesta akcijas, neskatoties uz Ķīnas ieviestajiem stingrajiem drošības pasākumiem.

Pretī drošības spēkiem stājās vairāki simti uiguru, pārsvarā sievietes, protestējot pret viņu ģimenes locekļu arestu, Pekinai izvēršot represijas reģionā pēc svētdien notikušajiem nemieriem.

Nemieri Siņdzjanas galvaspilsētā Urumči izcēlās svētdien, kad vairāki tūkstoši uiguru izgāja ielās, lai protestētu par vietējo amatpersonu vilcināšanos sodīt ķīniešus, kas vainojami pirms dažām nedēļām notikušā kautiņā starp ķīniešu un uiguru strādniekiem kādā vietējā rūpnīcā, kur tika nogalināti divi uiguri.

Par svētdienas notikumiem Urumči tiek sniegtas pretrunīgas ziņas. Pekina apgalvo, ka protesta akcija izvērtusies vardarbībā, uiguriem masveidā uzbrūkot ķīniešiem un sarīkojot grautiņus, uz ko reaģējusi policija.

Trimdā dzīvojošie uiguri, atsaucoties uz saviem avotiem Ķīnā, vēsta, ka Ķīnas policisti un karavīri atklājuši uguni uz mierīgu protesta akciju.

Saskaņā ar Ķīnas oficiālo informāciju, nemieros bojā gājuši 156 cilvēki, bet vēl vairāk nekā 800 cilvēki ievainoti. Policija par līdzdalību protestos aizturējusi 1434 cilvēkus.

Siņdzjana ir Ķīnas tirdzniecības un energotirgus logs uz Centrālāziju, kā arī reģionā ir bagātas gāzes un derīgo izrakteņu krātuves un auglīgas lauksaimniecības zemes.

Gandrīz puse no Siņdzjanas reģiona 20 miljoniem iedzīvotāju ir uiguri, tomēr reģionā tiek iepludināts aizvien lielāks hana ķīniešu skaits. Kopš 1949.gada etnisko ķīniešu skaits Siņdzjanā pieaudzis no sešiem procentiem līdz vairāk nekā 40% mūsdienās.

Urumči iedzīvotāji pārsvarā ir hana ķīnieši, un pilsēta ir stingrā policijas uzraudzībā arī normālos apstākļos.

Daudzi uiguri Siņdzjanas autonomajā rajonā vēlas lielāku autonomiju, un daļa vēlas neatkarību. Pekina pret viņiem izvērsusi nežēlīgu apspiešanas kampaņu.

Cilvēktiesību aizstāvības grupas norāda, ka Pekina pārmērīgi pārspīlē uiguru separātisma draudus, lai attaisnotu brutālās represijas.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas