Pētnieki: Slepens galvenokārt Ķīnā bāzēts datorspiegošanas tīkls vērsies arī pret Latvijas

Kanādiešu pētnieki svētdien paziņojuši, ka slepens datorspiegošanas tīkls, kas bāzēts galvenokārt Ķīnā, piekļuvis 1295 valdības iestāžu un privātpersonu datoriem 103 pasaules valstīs, tostarp Latvijā.

Toronto universitātes pētnieku ziņojumā norādīts, ka spiegošanas tīkla interešu lokā atrodas galvenokārt Āzijas valstu vēstniecības, bet tas vērsies arī pret datoriem Latvijas, Bangladešas, Butānas un Irānas ārlietu ministrijās.

Tīkls, kas dēvēts par "GhostNet", nodrošinājis piekļuvi datorsistēmām, kuras satur jutīgu slepenu informāciju, turklāt līdz 30% no tām atrodas nozīmīgās iestādēs - ārlietu ministrijās, vēstniecībās, starptautiskajās organizācijās, mediju birojos un nevalstiskajās organizācijās.

Ekspertu grupa "Information Warfare Monitor" šo pētījumu sāka pēc Tibetas budistu augstākā garīgā līdera Dalailamas biroja pasūtījuma, lai pārbaudītu bažas par tā datorsistēmu drošību.

Speciālisti īpaši rūpīgi pārbaudījuši trimdas tibetiešu misiju datorus gan Daramsalā, Indijā, kur atrodas Dalailamas mītne, gan Londonā, Briselē un Ņujorkā un atklājuši inficētas datorsistēmas, kurās hakeri ieguvuši piekļuvi sensitīvai informācijai. Šīs pārbaudes novedušas ekspertus pie tālākiem atklājumiem.

Desmit mēnešos viņi noskaidrojuši, ka gandrīz visi datori, no kuriem veikta spiegošana, atrodas Ķīnā. Tomēr pētnieki atzīst, ka trūkst drošu pierādījumu, kas liecinātu, ka šai lietā iesaistīta Ķīnas valdība, atzīmējot, ka Ķīnā šobrīd ir lielākais interneta lietotāju skaits pasaulē.

Ziņojuma autori uzskata, ka viņu atklājums vērtējams kā trauksmes signāls, kas liek apzināties, ka īsā laikā ar relatīvi vienkāršiem līdzekļiem iespējams izveidot ļoti efektīvu spiegošanas tīklu, kurš spēj piekļūt nozīmīgām datorsistēmām.

Kā norāda "New York Times", aptverto valstu skaita ziņā tā neapšaubāmi ir plašākā līdz šim atklātā spiegošanas operācija.

Pētnieki brīdinājuši, ka "GhostNet" joprojām turpina darboties un ik nedēļu piekļūst vairāk nekā desmit jauniem datoriem.

Vienlaikus eksperti atzīst, ka nav atraduši pierādījumus, kas liecinātu, ka spiegotāji būtu piekļuvuši ASV valdības iestāžu datorsistēmām, lai arī zināms, ka viņi pusi dienas novērojuši kādu NATO datoru un piekļuvuši Indijas vēstniecības datorsistēmai Vašingtonā.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas