Pētījums: Strauja tropu joslas paplašināšanās var radīt nepārredzamas sekas

Globālo klimata pārmaiņu rezultātā pasaulē strauji paplašinās tropu josla un līdz ar to daudziem blīvi apdzīvotiem reģioniem draud gan sausums, gan slimību izplatīšanās, liecina Austrālijas Džeimsa Kuka universitātes zinātnieku veikts pētījums.

Izanalizējot 70 recenzētas zinātniskās publikācijas, kurās apkopoti dati par satelītu un meteoroloģisko zonžu novērojumiem, klimata modeļi un jūras ūdens temperatūras pētījumu statistika, viņi atzinuši, ka tropiskās klimata joslas platums beidzamo 25 gadu laikā vietām pieaudzis pat par 500 kilometriem.

Tādējādi šī josla izpletusies tālu aiz savām klasiski definētajām robežām abpus ekvatoram - 23,5 paralēlei jeb attiecīgi Vēža un Mežāža tropam Ziemeļu un Dienvidu puslodē.

Kā norādījis profesors Stīvs Tērtons, tas savukārt nozīmē, ka sausā subtropu josla tiek atspiesta tālāk uz dienvidiem un ziemeļiem un pārņem kādreizējos mērenā klimata apgabalus, bet tam var būt postošas sekas.

"Šie reģioni ietver blīvi apdzīvotas teritorijas Austrālijas un Āfrikas dienvidos, Dienvideiropas-Vidusjūras-Tuvo Austrumu rajonu, Amerikas Savienoto Valstu dienvidrietumu daļu, Meksikas ziemeļus un Dienvidamerikas dienvidus," viņš pastāstījis.

"Paredzams, ka visām šīm vietām draud nopietns sausums. Ja tur iestāsies sausais subtropiskais klimats, tas var nozīmēt dramatisku ūdens resursu samazināšanos, dabīgo ekosistēmu un lauksaimniecības sabrukumu, kam var sekot tālāka ķēdes reakcija, kas skartu vidi, sabiedrību un cilvēku veselību," brīdinājis pētnieks.

Pēc viņa teiktā, līdz ar to varētu plašāk izplatīties tādas slimības kā tropu drudzis.

"Saskaņā ar dažiem modeļiem lielākais ikgadējā epidēmiju pieauguma potenciāls paredzams subtropu reģionos, tostarp ASV dienvidos, Ķīnā, Ziemeļāfrikā, Dienvidamerikā, Dienvidāfrikā un lielākajā daļā Austrālijas," piebildis Tērtons.

Kā atzinusi Džeimsa Kuka universitātes prorektore Sandra Hārdinga, pierādījumi liecina, ka klimata pārmaiņas jau jūtami skārušas Austrālijas dzīvo dabu un nokrišņu režīmu - kontinentu piemeklējis lielākais sausums gadsimta laikā.

Lietus, kas agrāk nesa veldzi Austrālijai, mainoties valdošajiem vējiem, tagad bieži nolīst pār okeānu uz dienvidiem no kontinenta, nesasniedzot sauszemi. "Atklātas arī liecības, ka daudzas Austrālijas dzīvnieku un augu sugas pakāpeniski pārvirzās uz dienvidiem, cenšoties sekot tiem klimatiskajiem apstākļiem, kas tām labvēlīgi," pastāstījusi Hārdinga.

Viņa paudusi viedokli, ka pasaulei beidzot būtu jāsāk nopietni meklēt šo klimata problēmu risinājumus. "Tropiskie klimata apstākļi vēršas plašumā, un šā procesa sekas ir nepārredzamas, jo tropu josla ir milzīgs, sarežģīts un nozīmīgs pasaules rajons," uzsvērusi zinātniece.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas