Pētījums: Globālā sasilšana nākamajos 1000 gados būs neatgriezeniska

Klimata izmaiņas nākamajos 1000 gados būs "lielā mērā neatgriezeniskas", pat ja ogļskābās gāzes CO2 emisija tiktu strauji apturēta, liecina jauns pētījums, kuru vadījusi ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras administrācija (NOAA).

Pētījuma autori norāda, ka "nebūs atgriešanās", jo dati liecina, ka virsmas temperatūras, nokrišņu daudzuma un jūras līmeņa izmaiņas ir "lielā mērā neatgriezeniskas vairāk nekā 1000 gadus, ja tiek pilnībā apturēta CO2 emisija".

Kā pavēstīja NOAA zinātniece Sūzana Solomona, pētījums parādījis, ka pašreizējie cilvēces pieņemtie lēmumi attiecībā uz ogļskābās gāzes izplūdi "neatgriezeniski izmainīs planētu".

Zinātnieki pētīja, kādas sekas ir tam, kad CO2 koncentrācija pārsniedz pašreizējo - 385 daļiņas uz miljonu, un tad pēkšņi pēc augstākā punkta sasniegšanas pilnībā pārtraucot ogļskābās gāzes emisiju. Pirms rūpnieciskās revolūcijas CO2 koncentrācija Zemes atmosfērā bija tikai 280 daļiņas uz miljonu.

Pētījums parādīja, ka CO2 līmenis neatgriezeniski ietekmē klimata izmaiņas, kas veicinās ūdens līmeņa celšanos pasaulē un nokrišņu izmaiņas noteiktos reģionos.

Pētījuma autori uzsver, ka CO2 emisijas apjoma palielināšanās 2000.-2100.gadā izraisīs jūras līmeņa celšanos nākamajos 1000 gados.

Jūras līmeņa celšanās radīs "neatgriezeniskas sekas Zemes ģeogrāfijai nākotnē, jo daudzas piekrastes un salas noteikti būs zem ūdens", teikts pētījumā.

Nokrišņu apjoma samazināšanās, kas ilgs gadsimtiem, arī radīs virkni seku. Starp reģionālām izmaiņām var minēt samazinātu pieejamā ūdens daudzumu cilvēkiem, biežākus ugunsgrēkus, ekosistēmas izmaiņas un tuksnešu paplašināšanos.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas