Pasaules prese ir sašutusi par uzbrukumu Gazas joslai

Starptautiskie mediji pirmdien pauž sašutumu par Izraēlas ofensīvas dramatisko eskalāciju Gazā un nosoda pasaules nespēju formulēt diplomātisko reakciju.

Kamēr Izraēlas karavīri cīnās ar "Hamas" kaujiniekiem Gazā, laikraksti no Londonas līdz Sidnejai vaimanā par 10 dienu uzbrukumu, kurā gājuši bojā simtiem cilvēku, un izsaka bažas, ka tas iedragājis mēģinājumus panākt ilgstošu mieru.

"Financial Times" raksta, ka Izraēla spēlē "bīstamu spēli", kura, iespējams, samazinās no Gazas izšauto raķešu skaitu, taču, "ja Izraēla gatavojas izraut sirdi saviem visnesamierināmākajiem palestīniešu pretiniekiem, tā cietīs neveiksmi".

Londonas laikraksts "Independent" norāda, ka starptautiskajiem aicinājumiem panākt pamieru ir jāpiedāvā kaut kas konkrētāks par "roku lauzīšanas banalitātēm" un jebkura "risinājuma pamatā jābūt Izraēlas drošībai".

Populistiskā "Daily Mail" uzskata, ka Izraēlai varētu piedot vēršanos pret "Hamas", taču brīdina: "Jo ilgāk turpināsies asinsizliešana, jo bīstamāk tas būs ilgstošam mieram."

Laikā, kad Francijas prezidentam Nikolā Sarkozī jāierodas Izraēlā uz sarunām, "Le Figaro" norāda, ka darbs, kas nepieciešams, lai izlabotu situāciju pēc uzbrukuma, "pārsniedz viena cilvēka vai valsts iespējas".

Tikmēr "L'Humanite" raksta, ka "Izraēlas "vanagi" grib pārvērst Gazu par milzīgu kapu - kapu ne vien tās iedzīvotājiem un nevainīgiem bērniem, bet arī pašai Palestīnas valsts idejai".

Viens no Vācijas lielākajiem laikrakstiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" saka, ka sestdien sāktais sauszemes uzbrukums "skaidri liecina par bīstamu eskalāciju, kas iznīcina jebkādas cerības uz drīzu pamieru".

Laikraksts jautā, vai ir kāds "nopietns un pietiekamas uzticības cienīgs starpnieks, kurš varētu ietekmēt abas puses" šajā konfliktā.

Vācijas "Tageszeitung" arī pauž bažas, ka Izraēla ar šo ofensīvu radīs jaunu kaujinieku paaudzi.

"Pastāv reālas bažas, ka karš Gazas joslā radikalizēs nākamo palestīniešu paaudzi un "Hamas" funkcijas galarezultātā pārņems "Al Qaeda"," raksta avīze.

Alžīrijas "La Tribune" aplūko ANO Drošības padomes sestdienas neveiksmi vienoties pat par paziņojumu pret Izraēlas operāciju. "Kas attur mūsdienu arābu valstis no izstāšanās no ANO, pat ja tas būtu tikai simbolisks žests?" jautā laikraksts.

Itālijas "La Stampa" arī pievienojas aicinājumiem Eiropai rīkoties, lai izbeigtu krīzi. "Tagad, vairāk nekā jebkad agrāk, Eiropai jāizstrādā kopīga stratēģija un tad jāiejaucas smagajā krīzē, kas eksplodē netālu no tās durvju sliekšņa," raksta avīze.

Pakistānas ietekmīgais urdu valodā iznākošais laikraksts "Nawa-e-Waqt" uzsver: "Ir pienācis laiks arābiem un islāma pasaulei kopīgi saraut visas saites ar Izraēlu."

Avīze "The Australian" raksta, ka Izraēla uzbrukumā izmanto militāro spēku "kā vienu no diplomātiskā arsenāla ieročiem", taču uzņemas milzīgu risku.

"Neraugoties uz milzīgajām priekšrocībām aprīkojumā un pieredzē, nav iespējams iedomāties, ka šis pasākums iedibinās ilgstošu mieru".

Peru lielākais laikraksts "El Comercio" norāda, ka "Gaza ir kļuvusi par elli" un kādu dienu gan Izraēlai, gan "Hamas" pienāks atmaksas stunda.

Pēc Gazas mediķu informācijas, kopš 27.decembra, kad Izraēla sāka operāciju "Cast Lead" pret "Hamas", ir gājuši bojā vismaz 517 palestīnieši, tostarp 87 bērni, bet ievainoto skaits pārsniedz 2500.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas