Par EP prezidentu ievēlēts bijušais Polijas premjerministrs Jeržijs Buzeks

Bijušais Polijas premjerministrs Jeržijs Buzeks otrdien tika ievēlēts par Eiropas Parlamenta (ES) prezidentu, kļūstot par pirmo Eiropas agrākā komunistiskā bloka pārstāvi šajā amatā, aģentūru LETA informēja Eiropas Tautas partijas grupas Latvijas preses un komunikācijas padomnieks Ģirts Salmgriezis.

Buzeks, kuru izvirzīja konservatīvās Eiropas Tautas partija (EPP), saņēma 555 balsis 736 EP deputātiem, bet komunistu Eiropas apvienoto kreiso alianses izvirzītā zviedru kandidāte Eva-Brita Svensone saņēma 89 balsis.

"Paldies par manis ievēlēšanu Eiropas Parlamenta prezidenta amatā. Mans tas ir gan milzīgs izaicinājums, gan liels pagodinājums. Es darīšu visu iespējamo, lai nepieviltu jūsu uzticību," likumdevējiem Strasbūrā sacīja Buzeks.

Konservatīvo un sociālistu frakcijas pagājušā nedēļā vienojās par EP piecus gadus ilgās prezidentūras termiņa sadalīšanu savā starpā.

Pirmais EP prezidenta amatu ieņems lielākās frakcijas - konservatīvās Eiropas Tautas partijas (EPP) - izraudzītais kandidāts, bet otro divarpus gadu termiņu ieņems Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses (PASD) pārstāvis. PASD ir pārdēvētā kreisi centrisko partiju frakcija, kura ir otra lielākā ES likumdevēju sapulcē.

Buzeks bija Polijas premjerministrs no 1997.-2001.gadam, bet kopš 2004.gada viņš ir Eiropas Parlamenta deputāts.

Komunistu laikā Polijā Buzeks ietilpa leģendārajā arodbiedrībā "Solidaritāte", kas 1989.gadā gāza komunistu varu Polijā.

EP deputāts Krišjānis Kariņš (JL) uzsver, ka Buzeks pārstāv Austrumeiropu, jaunās Eiropa Savienības dalībvalstis, tajā skaitā Latviju. Deputāts ir pārliecināts, ka Buzeks labāk izpratīs jauno valstu intereses un noteikti cīnīsies, lai būtu vienlīdzīgi spēles noteikumi visās ES dalībvalstīs.

EP deputāte Sandra Kalniete (PS) ir gandarīta, ka par EP prezidentu ievēlēts Buzeks. "Tas ir dziļi simboliski, ka 20 gadus pēc Berlīnes mūra krišanas Austrumeiropas valstsvīrs un politiķis ir kļuvis par apvienotās Eiropas augstākajām amatpersonām. Līdz ar Buzeka ievēlēšanu ir sperts vēl viens solis dzelzs priekškara seku pārvarēšanai Eiropā," uzskata Kalniete.

Savukārt EP deputāte Inese Vaidere (PS) ar jauno EP prezidentu sadarbojusies iepriekšējos piecos gados, strādājot kopā Eiropas Enerģētikas forumā, veidojot kopēju politiku šajā jomā. Vaidere uzsver, ka Buzeka izvēle ir lieliska, jo viņš nāk no jaunajām ES valstīm. "Manuprāt, Buzeks ir patiesi demokrātisks līderis, kurš, cerams, turpmāk uzmanību pievērsīs arī tam, lai Eiropā būtu vienota izpratne par vēstures jautājumiem. Cerams, ka arī jaunais EP prezidents turpinās veidot vienotu ES enerģētikas politiku, īpaši akcentējot atjaunojamos energoresursus, " norādīja Vaidere.

EP prezidents Buzeks, kā arī trīs jaunievēlētie Latvijas EP deputāti Kariņš, Vaidere un Kalniete pārstāv lielāko un ietekmīgāko EP politisko grupu - Eiropas Tautas partiju.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas