Nobela Miera prēmija piešķirta Elenai Džonsonei-Sērlīfai, Leimahai Gbovī un Tavakulai Karmanai

Šā gada Nobela Miera prēmija piešķirta Libērijas prezidentei Elenai Džonsonei-Sērlīfai, libēriešu miera aktīvistei Leimahai Gbovī un jemeniešu preses brīvības aizstāvei Tavakulai Karmanai, piektdien paziņoja Norvēģijas Nobela komiteja.

Prēmija piešķirta par "viņu nevardarbīgo cīņu par sieviešu drošību un par sieviešu tiesībām pilnā mērā piedalīties miera veidošanas darbā", teikts komitejas paziņojumā.

"Nevaram sasniegt demokrātiju un ilgstošu mieru pasaulē, ja sievietēm netiek dotas tādas pašas iespējas ietekmēt attīstību visos sabiedrības līmeņos kā vīriešiem," paziņojot šā gada Nobela Miera prēmijas laureātes, teica Norvēģijas Nobela komitejas prezidents, bijušais Norvēģijas premjerministrs Tūrbjerns Jāglans.

72 gadus vecā Džonsone-Sērlīfa 2005.gadā kļuva par pirmo sievieti Āfrikā, kas ievēlēta valsts prezidenta amatā. Viņa varu valstī pārņēma pēc tam, kad tauta bija smagi cietusi 14 gadus ilgajā pilsoņu karā, kas prasīja 250 tūkstošus dzīvību un izpostīja ekonomiku, atstāja iedzīvotājus bez elektrības, ūdensapgādes un infrastruktūras.

Nobela komiteja skaidro, ka "kopš inaugurācijas 2006.gadā viņa devusi lielu ieguldījumu miera nodrošināšanai Libērijā, veicinot ekonomikas un sociālo attīstību, kā arī stiprinot sievietes pozīcijas sabiedrībā".

Džonsones-Sērlīfas nonākšana pie varas un panākumi amatā nebūtu iespējami bez Gbovī, kas tagad sasniegusi 39 gadu vecumu. Gbovī aktīvi darbojusies, lai palīdzētu Libērijas sievietēm pārvarēt kaujinieku komandieru iedzītās bailes.

Lai piespiestu vīriešus panākt mieru, viņa iedvesmoja lielu grupu sieviešu, kur bija gan kristietes gan musulmanietes, pieteikt saviem vīriem seksa boikotu laikā, kad Libērijā norisinājās viens no asiņainākajiem kariem Āfrikas vēsturē.

Nobela komiteja godināja Gbovī par "sieviešu mobilizēšanu pār etniskajām un reliģijas robežlīnijām, lai izbeigtu ilgo karu Libērijā un nodrošinātu sieviešu līdzdalību vēlēšanās".

Savukārt 32 gadus vecā Jemenas aktīviste un žurnāliste Tavakula Karmana vairākkārt pabijusi cietumā cīņā par Jemenas sieviešu tiesībām, preses brīvību un politieslodzīto atbrīvošanu.

Viņa ir pirmā arābu sieviete, kas saņēmusi Nobela Miera prēmiju. Neilgi pēc laureātu nosaukšanas Karmana paziņoja, ka balvu velta visiem aktīvistiem, kas piedalījās tā dēvētajā Arābu pavasarī.

"Veltu to visiem Arābu pavasara aktīvistiem," Karmana teica telekanālā "Al-Arabiya", runājot par protestiem, kad vairākās arābu valstīs ielās izgāja simtiem tūkstoši cilvēku, pieprasot valdošo režīmu nomaiņu un demokratizāju.

Nobela komiteja Jemenas aktīvisti godināja par to, ka viņa "visgrūtākajos apstākļos gan pirms Arabu pavasara, gan tā laikā.. [spēlēja] vadošo lomu cīņā par sieviešu tiesībām un demokrātiju, un mieru Jemenā".

Nobela Miera prēmija ir piektā no šogad piešķirtajām Nobela  prēmijām. Pirmdien tika paziņots Nobela prēmijas ieguvējs medicīnā, otrdien - fizikā, trešdien - ķīmijā, bet ceturtdien - literatūrā. Savukārt nākampirmdien tiks paziņots Nobela  piemiņas prēmijas ieguvēju ekonomikā.

Svinīgā Nobela prēmiju pasniegšanas ceremonija notiks 10.decembrī - Nobela nāves gadadienā - Stokholmā, bet Miera prēmiju pasniegs Oslo.  

Zviedru fiziķis Alfrēds Nobels 1896.gadā ar savu testamentu nodibināja Nobela   prēmijas  par izciliem sasniegumiem   fizikā, ķīmijā, medicīnā, literatūrā un miera nostiprināšanā. Nobela piemiņas prēmiju ekonomikā 1968.gadā nodibināja Zviedrijas centrālā banka.

Nodibinot savā vārdā nosauktās  prēmijas,  Nobels  vēlējās kaut nedaudz mazināt ļaunumu, ko nodarījis viņa izgudrotais dinamīts.   Prēmijas  tiek izmaksātas no procentiem, kurus ienes   Nobela  mantojumā atstātais kapitāls.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas