NATO ģenerālsekretārs būs Rasmusens

Dānijas premjerministrs Anderss Fogs Rasmusens kļūs par nākamo NATO ģenerālsekretāru, kopīgā preses konferencē paziņoja pats Rasmusens un pašreizējais NATO ģenerālsekretārs Jāps de Hops Sfēhers.

NATO valstu līderiem galu galā izdevies pārliecināt Turciju nebloķēt viņa kandidatūru.

Shēfers pēc līderu sarunām preses konferencē Rasmusenu stādīja priekšā kā nākamo NATO ģenerālsekretāru un viņu apsveica Vācijas kanclere Angela Merkele un Francijas prezidents Nikolā Sarkozī.

Rasumsena kandidatūru atbalstīja visas dalībvalstis, izņemot Turciju, kas draudēja bloķēt viņa iecelšanu militārās alianses vadītāja amatā.

Rasmusens musulmaņu pasaulē nav ieredzēts sakarā ar Dānijas premjera nostāju 2006.gadā, kad izcēlās skandāls saistībā ar kādā dāņu laikrakstā publicētajām pravieša Muhameda karikatūrām.

Toreiz Rasmusens atteicās atvainoties par karikatūru publicēšanu, kas musulmaņu pasaulē izraisīja vardarbīgus nemierus un uzbrukumus Dānijas vēstniecībām. Tajā pašā laikā rietumvalstis norādīja, ka karikatūru publicēšana ir vārda brīvības izpausme.

NATO līderi neformālās sarunās piektdien un sestdien centās pārliecināt Turciju, vairākiem diplomātiem pat pieļaujot, ka sanāksmes dalībnieki var atteikties no domas izraudzīties nākamo vadītāju tieši šajā samitā.

Turcijas premjerministrs Redžeps Tajips Erdogans pavēstīja, ka valsts prezidentu Abdullu Gilu pārliecinājis ASV prezidents Baraks Obama.

"Mūsu prezidents piekrita pēc sarunām, kurā Obama solīja, ka viņš garantēs to problēmu atrisināšanu, kas attiecas uz mūsu iebildumiem," žurnālistiem pavēstīja Erdogans.

Turcijas premjerministrs piebilda, ka Obama šo jautājumu pieminēs savas vizītes laikā Turcijā, kas sāksies svētdienas vakarā.

Rasmusens arī kopā ar Obamu piedalīsies Civilizāciju alianses otrajā samitā, kas pirmdien notiks Stambulā.

Turcijai NATO ir otra lielākā armijai aiz ASV.

Dānijas premjerministrs Anderss Fogs Rasmusens sestdien paziņoja, ka viņš tuvākajās dienās atkāpsies no premjera amata, lai gatavotos pārņemt NATO ģenerālsekretāra pienākumus.

Rasmusens arī pavēstīja, ka Dānijas premjerministra amatā viņš vislabāk vēlētos redzēt pašreizējo finanšu ministru Larsu Loki Rasmusenu.

Pašreizējā NATO ģenerālsekretāra Jāpa de Hopa Shēfera pilnvaras beidzas 31.jūlijā.

NATO ģenerālsekretāra amatu tradicionāli ieņem eiropietis, kas tiek izraudzīts neformālā procesā, taču visām dalībvalstīm jābūt vienprātīgai nostājai.

56 gadus vecajam Rasumsenam ir kompetenta un konstruktīva līdera reputācija. 2003.gadā, kad Dānija bija ES prezidējošā valsts, viņš izstrādāja vēsturisko vienošanos par desmit jaunu dalībvalstu uzņemšanu ES.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas