Mirusi dziedātāja Sezarija Evora

70 gadu vecumā sestdien mirusi kaboverdiešu dziedātāja Sezarija Evora, paziņoja Kaboverdes amatpersonas.

Evora mirusi slimnīcā Kaboverdē, un nāves cēlonis bijis sirdsdarbības un elpošanas problēmas, informējis Kaboverdes kultūras ministrs Mariu Lusiu Souza.

Septembrī Evoras ierakstu kompānija "Lusafrica" paziņoja, ka Evora veselības problēmu dēļ beidz dziedātājas karjeru un tika atcelti ieplānotie koncerti.

"Viņas jaunās veselības problēmas parādījās pēc tam, kad viņa pēdējo gadu laikā ir pārdzīvojusi vairākas operācijas, tostarp arī sirds operāciju pērn maijā," bija teikts ierakstu kompānijas septembrī izplatītajā paziņojumā.

"Viņas ārsti Parīzē ieteica atcelt gaidāmo koncerttūri , tādēļ Sezarija un viņas producents un menedžeris Žozē da Silva nolēma beigt viņas karjeru un pārtraukt šo klaiņojošo dzīvesveidu, kas viņu aizvedis uz visām četrām debess pusēm," 23.septembrī informēja "Lusafrica".

Par baskājaino dīvu dēvētā Evora, kura pazīstama ar Kaboverdes tradicionālo dziesmu mornu izpildīšanu visā pasaulē, vairākkārt koncertējusi arī Rīgā.

Evora dzimusi toreizējā Portugāles kolonijā Kaboverdē jeb Zaļā raga salās un jau agri zaudējusi tēvu. Savukārt viņas māte, cīnīdamās ar trūkumu, bija spiesta atdot meitu bāreņu patversmē. Tieši patversmes korī meitene atklāja savu dziedāšanas talantu un vēlāk to izmantoja, uzstājoties vietējos bāros. Ar tēvoča, ievērojama Kaboverdes mūziķa un dziesmu autora, atbalstu Evora ierakstīja savus pirmos albumus, pamazām kļūstot par Kaboverdes slavenību.

Tomēr, mainoties Kaboverdes politiskajai iekārtai un sagrūstot ekonomikai, arī Evoras karjerā iestājās pauze - viņa pameta mūziku, jo ar to vairs nespēja nopelnīt iztiku. Vēlāk šo laiku pati mūziķe nodēvējusi par tumšajiem gadiem.

Savukārt 80.gadu vidū Evora uzaicināta uzstāties Portugālē, kur viņu pamanīja Francijā dzīvojošs Kaboverdes izcelsmes mūziķis Žozē da Silva. Tieši viņa vadībā 1988.gadā Parīzē tika ierakstīts albums "La diva aux pieds nus" ("Baskājainā dīva"), padarot Evoru par starptautisku zvaigzni.

2008.gadā pēc koncerta Austrālijas pilsētā Melburnā viņa pārdzīvoja asinsizplūdumu smadzenēs un atgriezās Parīzē, lai atlabtu, tomēr viņa paspēja arī ierakstīt albumu "Nha Sentimento", kuru izdeva 2009.gadā. Kopumā karjeras laikā viņa ierakstījusi 11 studijas albumus un izdevusi vairākus koncertu ierakstus un dziesmu izlases.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas