Miris bijušais Čehijas prezidents Vāclavs Havels

75 gadu vecumā svētdien miris bijušais Čehijas prezidents Vāclavs Havels, Čehijas sabiedriskajā televīzijā paziņoja premjerministrs Petrs Ņečass.

Havels miris svētdienas rītā savā brīvdienu mājā Čehijas ziemeļos, apstiprināja viņa palīdze Sabina Dancečova.

Kaislīgajam smēķētājam Havelam bijušas vairākas plaušu vēža operācijas un pēc resnās zarnas plīsuma 90.gadu beigās viņš tomēr izķepurojās, lai gan vārgs palika visu atlikušo mūžu. Viņš mira pēc ilgas slimības, kad viņam līdzās bija viņa otrā sieva Dagmāra un mūķene, kas palīdzēja bijušo valstsvīru aprūpēt.

Līdzjūtību par Havela nāvi, svētdien izteica daudzi pasaules līderi, tostarp arī Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš, Saeimas spīkere Solvita Āboltiņa, ministru prezidents Valdis Dombrovskis un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kas līdzjūtībā Čehijas tautai uzsvēruši Havela būtisko lomu demokrātijas atjaunošanā Centrālajā un Austrumeiropā, kas simbolizēja Aukstā kara beigas un demokrātijas uzvaru.

Zviedrijas ārlietu ministrs Karls Bilds mikroblogošanas vietne "Twitter" rakstīja, ka "Vāclavs Havels bija viens no mūsdienu diženākajiem eiropiešiem. Viņa balss pēc brīvības bruģēja ceļu uz vienotu un brīvu Eiropu".

"Viņa ieguldījums brīvībā un demokrātijā ir tikpat neaizmirstams, cik viņa cilvēcība," teikts Vācijas kancleres Angelas Merkeles līdzjūtības vēstulē Čehijas prezidentam Vāclavam Klausam. "Arī mums, vāciešim, ir daudz par ko pateikties viņam. kopā ar jums mēs sērojam par dižā eiropieša zaudējumu," piebilda Merkele.

Līdzjūtību izteica arī Polijas bijušais prezidents Lehs Valensa, kā arī Eiropas Parlamenta prezidents un bijušais Polijas premjers Jeržijs Buzeks un daudzi citi.

Havels reiz ASV prezidentu aizveda uz džeza klubu Prāgā, viņš par savu draugu sauca Tibetas budistu garīgo līderi dalailamu un daudzas slavenības, piemēram, mūzikas zvaigzni Miku Džegeru. Nedēļu pirms aiziešanas mūžībā Havels Prāgā tikās ar dalailamu, sabiedrībā parādoties ratiņkrēslā.

Slavu viņš iemantoja stājoties pretim komunistu režīmam, pieprasot cienīt vismaz tās cilvēktiesības, ko paši bija solījuši.

Tikai pusgadu pēc tam, kad viņš izcieta savu cietumsodu, Havels vadīja miermīlīgo sacelšanos pret Padomju Savienības atbalstīto režīmu Prāgā, kas pasaules vēsturē iegājusi kā Samta revolūcija, par kuras saukli kļuva Havela vārdi "Patiesība un mīlestība pārvarēs melus un naidu".

"Viņš bija mūsu republikas simbols un seja, un viņš ir viens no cienījamākajām pagājušā gadsimta un šī gadsimta sākuma politiskajām personām . Viņa aiziešana ir liels zaudējums. Viņam joprojām bija ko teikt politiskajā un sabiedriskajā dzīvē," teica Čehijas premjers Ņečass.

Havels piedzima 1936.gada 5.oktobrī turīga būvuzņēmēja ģimenē Prāgā. Tomēr viņam bija liegta laba izglītība pēc tam, kad 1948.gadā varu pārņēma komunisti un atņēma visu Havelu ģimenes bagātību.

Viņš beidzis Čehijas Tehniskās Universitātes Teātra fakultāti.

Lielu daļu viņa prezidentūras pavadīja cīņa par demokrātiskām reformām ar labējo ekonomistu Vāclavu Klausu, kas 2003.gadā kļuva par Havela pēcteci Čehijas prezidenta amatā.

"Čehijā viņš nebija vien visā pasaulē atzīts moceklis, bet arī konkrēts politiķis, kas pieļāva konkrētas politiskas kļūdas," norādīja bijušais Havela padomnieks Jiri Pehe.

Viņš ir sarakstījis vairāk nekā 20 lugas un dokumentālus darbus, kas tulkoti daudzās valodās. Pēc prezidenta amata atstāšanas viņš atsāka rakstīt. Viņa jaunāko lugu "Aiziešana" slavēja kritiķi un 2008.gadā tā piedzīvoja pirmizrādi.

Uz žurnālistu jautājumu, vai viņš labāk gribētu, lai viņu atceras kā politiķi vai dramaturgu, Havels reiz teica, ka "vēlos teikt, ka biju dramaturgs, kas darbojās kā pilsonis un pateicoties tam vēlāk viņš savas dzīves daļu pavadīja politiskā amatā".

Dramaturgs un bijušais disidents Havels 1989.gada 29.decembrī kļuva par pirmo demokrātiski ievēlēto Čehoslovākijas prezidentu pēc komunistu režīma sabrukuma. 1993.gadā, kad Čehoslovākija sadalījās divās valstīs - Čehijā un Slovākijā, viņš kļuva par pirmo Čehijas valsts vadītāju un bija šajā amatā līdz 2003.gadam.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas