Krievija asi nosoda mēģinājumus izkropļot vēsturi staļinisma jautājumā

Krievija ceturtdien ar asu kritiku vērsās pret rezolūciju, kurā staļinisms pielīdzināts nacismam un kuru pagājušajā nedēļā pēc divu bijušo komunistisko valstu iniciatīvas pieņēma Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) parlamentārā asambleja.

"Mēs par nepieņemamu uzskatām to, ka EDSO parlamentārās asamblejas rezolūcijā ir mēģināts izkropļot vēsturi ar politisku mērķi," teica Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Andrejs Ņesterenko. "Tas neveicina uzticēšanās un sadarbības atmosfēras veidošanos starp šīs organizācijas dalībvalstīm," viņš piebilda.

EDSO 56 dalībvalstu likumdevēji ar pārliecinošu balsu vairākumu pieņēma šo rezolūciju pagājušo piektdien, tiekoties Lietuvas galvaspilsētā Viļņā.

Rezolūcijas mērķis bija atzīmēt "dzelzs priekškara" krišanu 1989.gadā, un to ierosināja Lietuva un otra bijusī komunistiskā valsts Slovēnija. Taču tā sadūrās ar kategorisku Krievijas pretestību, un Maskavas delegāti boikotēja balsojumu.

Rezolūcijā teikts, ka XX gadsimta Eiropā bija "divi galvenie totalitārie režīmi - nacisms un staļinisms, kas nesa genocīdu, cilvēka tiesību un brīvību pārkāpumus, kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci.

Tajā EDSO dalībvalstis tika mudinātas ieņemt "vienotu nostāju pret jebkādu totalitārisma varu, lai kāds būtu tās ideoloģiskais fons", un nosodīta "totalitāro režīmu glorificēšana, arī publisku demonstrāciju rīkošana, lai slavinātu nacistisko vai staļinisko pagātni".

Kaut arī Staļins tiek vainots miljoniem cilvēku nāvē ar tīrīšanu un piespiedu kolektivizācijas palīdzību, daudzi Krievijas iedzīvotāji viņu joprojām uzskata par varoni par viņa lomu nacistiskās Vācijas sakāvē Otrā pasaules kara laikā. Pagājušajā gadā visā valstī sarīkotajā aptaujā par Krievijas visu laiku visizcilāko personību Staļins ierindojās trešajā vietā. Taču viņu nosoda Austrumeiropā par komunistu diktatūras iedibināšanu visā reģionā, kas pastāvēja vēl astoņdesmitajos gados.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas