Japāna paaugstina atomkrīzes bīstamības līmeni līdz maksimālajam

Japāna otrdien paaugstināja Fukusimas 1.atomelektrostacijas (AES) krīzes bīstamības līmeni no piektā līdz septītajam, kas ir maksimālais līmenis pēc starptautiskās atomkrīžu skalas un ir sasniegts pirmoreiz kopš Černobiļas AES avārijas 1986. gadā.

Fukusimas 1.AES reaktoru dzesēšanas sistēma tika nopietni bojāta 11. martā notikušajā 9,0 ballu zemestrīcē un tās izraisītajos cunami. Bojājumu dēļ notika vairākas eksplozijas un avārijas, kas izraisīja arī radiācijas noplūdes. Situācija Fukusimas 1.AES vēl arvien nav noregulēta.

Japānas Kodoldrošības aģentūras provizoriski dati liecina, ka pēc 11. marta zemestrīces no Fukusimas 1.AES vairākas stundas notikusi radiācijas noplūde ar līmeni 10 000 terabekereli stundā.

Saskaņā ar starptautisko atomkrīžu skalu septītā bīstamības līmeņa incidents ir tāds, kurā notikusi liela mēroga radioaktīvo materiālu noplūde ar plašu ietekmi uz cilvēku veselību un vidi un tās dēļ ir nepieciešama plānotu un paplašinātu pretpasākumu īstenošana.

Japānas Kodoldrošības aģentūra paziņoja, ka no Fukusimas 1.AES izplūdušās radiācijas daudzums ir apmēram 10 procenti no Černobiļas AES katastrofā izplūdušās radiācijas daudzuma. Aģentūras pārstāvis Hidehiko Nisijama tomēr uzsvēra, ka notikumi abās AES ir krasi atšķirīgi.

"Černobiļā cilvēki bija pakļauti augsta līmeņa radiācijai, un 29 cilvēki no tās nomira. Fukusimā tas nav noticis. Černobiļā reaktori eksplodēja. Fukusimā .. paši reaktori palika neskarti, lai gan mēs konstatējam [radiācijas] noplūdi," sacīja Nisijama.

Atomkrīzes bīstamības līmenis tika paaugstināts neilgi pēc tam, kad Tokiju otrdien satricināja 6,3 ballu zemestrīce, kas ir 11. marta zemestrīces pēcgrūdiens.

Otrdienas rītā Fukusimas 1.AES izcēlās ugunsgrēks pie kādas no 4.reaktora ēkām, bet tas tika ātri nodzēsts un neizplatījās tālāk, paziņoja šīs AES operatorfirma "Tokyo Electric Power Co." (TEPCO). Kompānija atzina, ka šis ugunsgrēks nav saistīts ar otrdien notikušo zemestrīci.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas