Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Igaunijā apgrozībā ieviests eiro

Igaunijā sestdien apgrozībā ieviests eiro, kas ir kopējā valūta lielākajai daļai Eiropas Savienības (ES) valstu.

Līdz ar to Igaunija ir kļuvusi par eiro zonas 17.dalībvalsti.

Pirmās eiro banknotes no bankomāta Tallinas Teātra laukumā tūlīt pēc pusnakts izņēma Igaunijas premjerministrs Andruss Ansips. Viņš žurnālistiem solīja, ka pirmo 20 eiro banknoti saglabāšot par piemiņu, ierāmēšot un pielikšot pie sienas.

Teātrī "Estonia", kur notika eiro sagaidīšanas balle, Ansips teica Jaungada uzrunu Igaunijas tautai, kurā uzsvēra, ka eiro ir Igaunijas valsts drošības garants.

"Mēs esam kļuvuši par pasaulē otrās lielākās finanšu kopienas pilntiesīgu biedru ar visām no tā izrietošajām priekšrocībām un pienākumiem," sacīja Igaunijas premjers.

"Mēs vienlaikus esam gan eiropieši, gan igauņi," teica Ansips, citējot igauņu dzejnieku Gustavu Suitsu.

"Un tomēr jebkura valūta ir tikai līdzeklis. Līdzeklis tam, lai mēs ar vēl lielāku rūpību - kā eiropieši - veidotu savu valsti, vienīgo Igauniju, kura ir pasaulē," sacīja Igaunijas premjers.

"Īsā laikā mēs esam izveidojuši pēc Ziemeļvalstu piemēra iekārtotu valsti - Igaunija ir kļuvusi par vienu no eiropeiskākajām valstīm. Ar visām tiesībām leposimies ar Igauniju!" teica Ansips.

Līdzšinējo nacionālo valūtu kronu varēs izmantot maksājumiem vēl divas nedēļas paralēli eiro, taču atlikums jāizdod eiro. Vēl pusgadu kronas varēs mainīt pret eiro bankās, bet centrālajā bankā kronas apmaiņai pret eiro pieņems neierobežotu laiku.

Uz Igaunijas eiro monētām, kas ir izgatavotas Somijas valsts naudas kaltuvē, ir redzama Igaunijas kontūrkarte.

Igaunija, kas izpelnījusies uzslavas par spēju saglabāt labu finanšu stāvokli pat krīzes laikā, uzaicinājumu iestāties eiro zonā saņēma pagājušā gada jūlijā, jo bija izpildījusi visus kritērijus eiro ieviešanai.

Izskanējuši viedokļi, ka eiro ieviešana Igaunijā veicinās ekonomisko stabilitāti visā Baltijā un palielinās uzticību reģiona ekonomiskajai videi.

Tomēr ir arī bažas, ka eiro ieviešana Igaunijā varētu izraisīt cenu pieaugumu. Turklāt negatīvs noskaņojums Igaunijas iedzīvotāju vidū ir arī par to, ka Igaunija, iestājoties eiro zonā, varētu būt spiesta par savu nodokļu maksātāju naudu glābt no bankrota finanšu ziņā nedisciplinētas Eiropas Monetārās savienības valstis.

Māstrihtas līguma kritēriji paredz, ka valstī, kas pretendē uz dalību Eiropas Monetārajā savienībā, inflācija nedrīkst vairāk kā par 1,5 procentpunktiem pārsniegt vidējo gada inflācijas rādītāju trijās ES dalībvalstīs ar viszemāko patēriņa cenu kāpumu. Tāpat eiro zonas kandidātvalstī budžeta deficīts nedrīkst pārsniegt 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet valsts parāds - 60% no IKP. Igaunija atbilst visiem šiem kritērijiem.

Pašlaik eiro zonā neietilpst 10 ES dalībvalstis - Bulgārija, Čehija, Dānija, Latvija, Lielbritānija, Lietuva, Polija, Rumānija, Ungārija un Zviedrija. Lielbritānija, Dānija un Zviedrija nevēlas ieviest eiro, bet pārējās valstis neatbilst eiro ieviešanas kritērijiem.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas