ES: Maskava un Kijeva izjutīs nozīmīgas gāzes konflikta sekas

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis ceturtdien vienojās, ka Krievijas un Ukrainas gāzes strīds atstās nozīmīgas ekonomiskās un politiskās sekas abām valstīm, paziņojusi Čehija kā ES prezidējošā valsts.

ES akreditētie vēstnieki tikās ar prezidentūras pārstāvjiem un bija vienisprātis, ka "pašreizējā situācija kaitē Krievijas un Ukrainas kā drošu piegādātāju un tranzītvalstu ticamībai", teikts ES prezidentūras paziņojumā.

27 dalībvalstis uzskata, ka "šai situācijai būs nozīmīgas finansiālās, ekonomiskās un politiskās sekas abām valstīm".

Čehija kā ES prezidējošā valsts sarīkoja Eiropas Savienībā akreditēto vēstnieku apspriedi, lai informētu viņus par pašreizējo situāciju gāzes strīdā, kas vairāk nekā nedēļu apturējis Krievijas dabasgāzes plūsmu caur Ukrainu uz Eiropu.

Centrālā apkure, kurā kā degvielu izmanto gāzi, ir samazināta vai atslēgta miljoniem eiropiešu, kamēr plaši Centrāleiropas un Balkānu reģioni cīnās ar gāzes deficītu, ir slēgtas skolas un rūpnīcas. Krievija caur Ukrainu piegādā vienu piektdaļu Eiropas Savienībai nepieciešamā gāzes daudzuma.

"Pirmā un galvenā prioritāte ir tūlītēja Krievijas gāzes piegādes atsākšana caur Ukrainu," vienojās Eiropas Savienībā akreditētie vēstnieki, un ES prezidentūra uzsvēra, ka bloks šajā jautājumā "enerģiski runā vienā balsī".

ES dalībvalstis arī aicināja nodrošināt pienācīgu uzraudzību pār gāzes plūsmu.

Krievija un Ukraina ceturtdien vienojās rīkot jaunas sarunas par savu gāzes karu, bet Eiropa noraidīja Kremļa ierosinājumu rīkot Maskavā galotņu apspriedi, lai atrisināto šo strīdu.

Tomēr ES valstis piekrita idejai, ka Čehijas rūpniecības ministram Martinam Rimanam un Eiropas enerģētikas komisāram Andrim Piebalgam jāpārstāv Eiropas Savienība Krievijas ierosinātajā apspriedē, kas sestdien paredzēta Maskavā.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas