Eksperts: Šis varētu būt zelta uzpircēju gads

Ja ASV centrālā banka - Federālo rezervju sistēma - turpinās tikpat naski drukāt dolārus kā pašlaik, šis varētu būt zelta uzpircēju gads, intervijā aģentūrai LETA prognozē "Hansa fondu" līdzekļu pārvaldnieks Peters Nikolass Folkins.

"Turpmākos gados vislabāko atdevi pēc riska korekcijas dos ieguldījumi un augsta ienesīguma kredīti, ņemot vērā 2010.gada scenāriju, kas paredz stabilākus, taču lēnākus ekonomikas attīstības tempus," skaidroja Folkins.

Pagājušais bija tirgus lejupslīdes gads. "Gandrīz ikvienā aktīvu kategorijā, bet jo īpaši akciju, izejvielu un privāto parāda vērtspapīru jomā, bija vērojams cenu sabrukums. Šā sabrukuma mērogi pasaulē kalpo par spilgtu pierādījumu globalizācijai," akcentē eksperts.

"Tirgus nošķiršanas aizstāvju prognozes, kurās tie paredzēja, ka jaunattīstības valstu ekonomikas uzplauks par spīti lejupslīdei attīstītajās valstīs, izrādījās galīgi nepareizas. Labi rezultāti bija tikai valdību obligācijām un zeltam."

Folkins norāda, ka investoriem ir bail no riska un tie ir nobažījušies par diviem pretējiem un ekstrēmiem gala iznākumiem - deflāciju un hiperinflāciju. ASV dolāra vērtības samazināšanās ir ilgi lolots zelta uzpircēju scenārijs.

"Caurskatāmības trūkums ar parādsaistībām pārslogotajā finanšu sistēmā, nenoteiktība par to, vai būs deflācija vai inflācija, kā arī par to, kādi būs valdības īstenotie pasākumi un kāda būs ilgtspējīga uzņēmumu peļņa valstu tautsaimniecībās, kuras vairs nav ar lielu parādsaistību slogu, ir tie nenoteiktības faktori, kas ir nobaidījuši investorus," uzsver Folkins.

Tādēļ valdības parāda vērstpapīru atdeve ir ļoti zema, dažkārt pat negatīva, jo daži investori ir priecīgi maksāt valdībai par savas naudas glabāšanu trīs vai sešus mēnešus. "Šī nenoteiktība ir iemesls ārkārtīgi lielajam svārstīgumam visās aktīvu kategorijās. Kā piemēru var minēt eiro-dolāra valūtas kursa izmaiņas šajā gadā," skaidro eksperts.

Viņš prognozē, ka šis būs gads, kad nākotne kļūs skaidrāka un svārstīgums samazināsies. "Pat ja valstu ekonomikās būs vērojams atgūšanās sākums, tā būs vāja, jo ir lielas problēmas ar parādsaistībām un ASV patērētājiem. Īpaši tiem, kuriem tuvojas pensijas vecums un kuru uzkrājumi ir smagi cietuši, nāksies iekrāt vairāk nekā jebkad agrāk pēc jaunākajiem ekonomikas atgūšanās posmiem. Neskaitot milzīgos jaunos valdību tēriņus, nav tādu pieprasījuma avotu, kuri varētu ieņemt ASV patērētāju vietu," skaidro Folkins.

Augstāki valdību tēriņi galu galā nozīmēs lielākus nodokļus un, iespējams, straujāku inflāciju un zemāku ražīguma kāpumu. "Šāda faktoru kombinācija parasti ir nelabvēlīga akciju tirgum, taču piecu līdz desmit gadu perspektīva akciju tirgum ir laba, ņemot vērā zemās akciju cenas," norāda eksperts.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas