Eiropā spēkā pieņemas zirgu gaļas skandāls

Eiropā spēkā pieņemas skandāls, kas pamatīgi satricinājis pārtikas ražošanas nozari, proti, produktos, kuru sastāvā uzrādīta 100% liellopu gaļa, atklāta arī zirgu gaļa. Šie produkti tika tirgoti Zviedrijā, Lielbritānijā, Francijā un, iespējams, arī citās Eiropas valstīs.

Lai gan atbildīgie dienesti mierina, ka patērētāju veselība nav apdraudēta, šis pēdējā laikā nebūt nav pirmais skandāls šajā nozarē. Janvārī Īrijā vairākos liellopu gaļas hamburgeru produktos tika atklāts zirgu un cūku DNS.

Skandāla centrā kopš ceturtdienas bijis Zviedrijas pārtikas ražotājs Findus, kas piesardzības nolūkos no veikaliem atsaucis šajā uzņēmumā ražoto lazanju. Produkti no veikaliem tika atsaukti pirmdien, kad piegādātājs Comigel no Francijas bija paudis bažas par izmantoto gaļu.

Ar 2.februāri datētajā Comigel vēstulē uzņēmums Findus ticis informēts, ka zirgu gaļa šajā gaļas masā varētu būt bijusi piejaukta jau kopš 2012.gada augusta. Zirgu gaļa atklāta Lielbritānijā un Īrijā pārdotajos hamburgeros.

Findus ir tikai viens no uzņēmumiem, kam produktus piegādājis Comigel. Comigel bija piegādātājs arī tādām kompānijām kā Axfood, Coop un ICA, kas atsaukušas vairākus gaļas produktus Zviedrijas tirgū, kā arī Aldi, kas atsaucis virkni produktu Lielbritānijā. Seši lielie Francijas mazumtirgotāji - Auchan, Casino, Carrefour, Cora, Picard un Monoprix - svētdien paziņoja par lazanjas un citu produktu atsaukšanu no tirgus.

Savukārt Findus Nordic, kas pārstāv Findus Ziemeļvalstu reģionā, plāno vērsties tiesā pret Comigel un tā piegādātājiem. "Mēs esam tikai tiesas procesa sākumā. Es domāju, ka pret Comigel tiks iesniegtas daudzas prasības," svētdien atzina Findus Nordic vadītājs Jari Latvanens. Pēc Latvanena teiktā, viņa uzņēmums atklājis "nopietnu krāpšanās gadījumu". "Tas, kas noticis ar Comigel, ir noziegums, skandāls," intervijā CNN skaidroja Latvanens.

Tikmēr Findus filiāle Francijā pirmdien plāno vērsties tiesā pret kādu rumāņu uzņēmumu, kas ir viens no tā piegādātājiem. Uzņēmuma nosaukums publiski gan netiek atklāts.

Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības komisārs Dačians Čološs pirmdien tiksies ar Rumānijas ārlietu ministru, lai apspriestu zirgu gaļas iespējamo saistību ar kautuvēm Rumānijā. Rumānijas prezidents Trajans Basesku jau paziņojis, ka gadījumā, ja tiks pierādīta rumāņu piegādātāju vaina, Rumānija zaudēs uzticību un tai uz daudziem gadiem tiks noteikti eksporta ierobežojumi.

"Šajā lietā ir divi cietušie - Findus un patērētājs," teikts Findus France izplatītajā paziņojumā. Arī uzņēmuma Lielbritānijas filiāle apsver iespēju vērsties tiesā pret saviem piegādātājiem.

Comigel pārstāvji atteicās sniegt komentārus telekanālam CNN. Taču Comigel vadītājs Ēriks Luagrs ziņu aģentūrai AFP atklāja, ka viņa uzņēmumu "piemuļķojis" kāds piegādātājs Francijā. "Mēs esam upuri," sacīja Luagrs.

Saistībā ar plašo skandālu sākta izmeklēšana Francijā, Zviedrijā un Lielbritānijā. Tomēr sagaidāms, ka skandālā iesaistīto valstu loks varētu paplašināties, jo Comigel savu produkciju pārdod 16 valstīs. Mazumtirdzniecības veikalu ķēde Aldi tikmēr vēsta, ka, nejaušas izlases veidā pārbaudot no tirdzniecības atsauktos produktos, to sastāvā atklāti 30% līdz pat 100% zirgu gaļas. Tikmēr Fidus ražotajā lazanjā konstatēti 60% līdz pat 100% zirgu gaļas.

Šis skandāls kārtējo reizi apliecina grūtības izsekot produkta ceļam no kautuves līdz patērētāju galdiem.

Lai gan zirgu gaļa vēl neapdraud patērētāju veselību, atbildīgie dienesti pauduši satraukumu, ka gaļa varētu saturēt veterināro medikamentu fenilbutazonu, kas bieži tiek izmantots zirgu ārstēšanā. Šāda gaļa gan varētu apdraudēt cilvēku veselību, un to pārtikā lietot nav atļauts. Findus uzdevis pārbaudīt no Lielbritānijas tirgus atsauktos lazanjas produktus, lai noskaidrotu, vai lazanjā izmantotā gaļa nesatur šo medikamentu.

Kamēr Lielbritānijā zirgu gaļas ēšana netiek uzskatīta par pieņemamu, Francijā, Ķīnā, Krievijā, Kazahstānā un Itālijā tā tiek lietota uzturā. Savukārt cūku DNS atklāšana liellopu gaļas produktos jo īpaši satraukusi ebrejus un musulmaņus, kam cūkgaļas lietošana uzturā ir stingri aizliegta. Ebreji uzturā nelieto arī zirgu gaļu.

Tikmēr eksperti secina, ka zirgu gaļas uzdošana par liellopu gaļu bijusi ļoti ienesīga. "Liellopu gaļa kilogramā maksā četrus eiro (2,81 latu), kamēr zirgu gaļa nemaksā vairāk par 90 centiem (63 santīmiem)," laikrakstam The Irish Times skaidro profesors Patriks Vols. "Šī ir krāpšanās milzīgā apmērā. Un cilvēki, kas aiz tā stāv, pelnīja milzu naudu."

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas