Dānija ievieš "tauku nodokli"

Dānijā no sestdienas tiek ieviests tā dēvētais tauku nodoklis cerībā mazināt aptaukošanos un saslimstību ar sirds slimībām, vēsta laikraksts "The Daily Telegraph". Ar jauno nodokli tiks aplikti tādi pārtikas produkti kā sviests un čipsi. Nodokļa mērķis ir likt maksāt dārgāk par mazāk veselīgiem produktiem, lai tos pirktu mazāk un perspektīvā uzlabotu dāņu veselību.

Ar šo nodokli valdība cer valsts kasi papildināt par 2,2 miljardiem kronu (207,68 miljoniem latu) un samazināt piesātināto tauku patēriņu par gandrīz 10%, bet sviesta lietošanu uzturā ierobežot par 15%.

"Tas ir pirmais tauku nodoklis vēsturē," norāda Oksfordas universitātes pētnieks Maiks Rainers. "Tas ir ļoti interesanti. Līdz šim mums nav bijis neviena praktiska piemēra. Tagad mēs redzēsim, kāda tam patiesībā ir ietekme."

Jaunais nodoklis tiks noteikts uz 2,5 kilogramiem piesātināto tauku, un ar to attiecīgie produkti tiks aplikti brīdī, kad tie no vairumtirgotāja nonāks pie mazumtirgotāja.

Ungārija šomēnes ieviesa nodokli pārmērīgi sālītiem un saldiem pārtikas produktiem, kā arī produktiem, kuri satur veselībai kaitīgu ogļūdeņražu daudzumu. Ar nodokli Ungārijā tagad aplikti arī izstrādājumi, kuru sastāvā ir vairāk nekā 20 miligrami kofeīna uz 100 mililitriem produkta.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas