ASV aktivizē savu diplomātiju Tuvajos Austrumos

ASV aizsardzības ministrs Roberts Geitss svētdien dodas uz Tuvajiem Austrumiem, lai mēģinātu īstenot prezidenta Baraka Obamas nodomu atdzīvināt Izraēlas un palestīniešu miera sarunas, ziņo ASV amatpersonas.

Pentagona šefa sarunas Izraēlā un Jordānijā notiek vienlaikus ar ASV sūtņa Tuvajos Austrumos Džordža Mičela un Obamas padomnieka nacionālās drošības jautājumos Džeimsa Džonsa vadītās delegācijas vizītēm šajā reģionā.

Džonsa vadītā delegācija no otrdienas līdz ceturtdienai uzturēsies Izraēlā un Jordānas upes rietumkrastā, "lai apspriestu plašu jautājumu loku mūsu attiecībās ar Izraēlu un palestīniešu pašpārvaldi", teica kāda Baltā nama amatpersona.

Geitss pirmdien tiksies ar savu Izraēlas kolēģi, aizsardzības ministru Ehudu Baraku un pēc tam risinās sarunas ar premjerministru Benjaminu Netanjahu.

Vēlāk viņš dosies uz Jordāniju, lai ar savu Jordānijas kolēģi un karali Abdullu II apspriestu reģionālas miera iniciatīvas, Irānu un ASV klātbūtnes mazināšanos Irākā.

Spriedzi ASV un Izraēlas attiecībās izraisījuši Izraēlas ministra kritiskie ieteikumi par Vašingtonas nostāju Irānas kodolprogrammas jautājumā.

Izlūkošanas dienestu ministrs Dans Meridors pagājušajā nedēļā pauda viedokli, ka ASV valsts sekretāres Hilarijas Klintones izteikumi liek domāt, ka Vašingtona "jau ir samierinājusies" ar iespēju, ka Irāna varētu iegūt savā rīcībā kodolieroci. Tomēr kāds augsta ranga Aizsardzības ministrijas pārstāvis žurnālistiem norādīja, ka Vašingtona, tāpat kā Izraēla, ir nobažījusies par Teherānas pretrunīgi vērtēto kodolprogrammu.

Izraēla, ASV un citas rietumvalstis baidās, ka šī programma ir aizsegs ieroču ražošanai, kaut gan Irāna to noliedz, sakot, ka tās mērķis esot atomenerģijas izmantošana mierlaika vajadzībām.
Izraēla neiebilst pret Obamas centieniem sākt dialogu ar Irānu, taču pesimistiski vērtē panākumu perspektīvas, teica pārstāvis.

Pievieno komentāru

Pasaules ziņas