Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Galerijā "Romas dārzs" atklās māksliniecei Skaidrītei Elksnītei veltītu izstādi

Mākslas galerijas “Romas dārzs” Berči zālē - Zivju ielā 3, sestdien, 5. oktobrī plkst. 15.00 atklās mākslinieces Skaidrītes Elksnītes (1929-2002) darbu izstādi „Noskaņu gammas”, kas veltīta mākslinieces 90 gadu jubilejas atcerei, tādējādi pieminot viņas mūža radošā devuma mantojumu.

Izstāde veidota sadarbībā ar mākslinieces darbu glabātāju Ainu Audzi, parādot un izceļot Skaidrītes Elksnītes - vienas no Liepājas vizuālās tradīcijas veidotājas, gleznieciskajai izteiksmei visraksturīgāko. Izstādē skatāmas eļļas gleznas un pasteļzīmējumi, kas aptver radošā darba posmu no divdesmitā gadsimta sešdesmitajiem gadiem līdz divdesmit pirmā gadsimta sākumam, informē galerijas “Romas dārzs” vadītājas asistente  Ieva Dzintare.

Liela nozīme mākslinieces daiļradē atvēlēta figurālajiem darbiem un portretiem, gleznu sižetos bieži parādās laikabiedru, radošo cilvēku portretējumi. Mākslinieces daiļradi caurvij konkrēti atpazīstami motīvi, pie kuriem māksliniece dzīves laikā mēdza atgriezties, dažādojot to interpretācijas un pausto skatījumu. Galvenie gleznu motīvi ir Kurzemes mazpilsētu ainavas, čigānu tipāžu portretējumi, zirgu tēli, kā arī baznīcu vertikāļu atveidi.

Galvenie izteiksmes līdzekļi viņas darbos ir stingra kompozīcija un krāsu laukumu ritmisks kārtojums, raksturīga ir sārta, violeta un oranža krāsu gamma. Mākslinieces gleznieciskajā rokrakstā vērojamas arī franču postimpresionista Pola Sezāna ietekmes, kura daiļrades un gleznieciskos paņēmienus māksliniece pētījusi studējot Mākslas akadēmijā. Līdzīgi kā franču meistaram, arī S. Elksnītes daiļradē vērojams tehnisks paņēmiens, kur darbos objekti un apjoms tiek modelēts ar krāsas palīdzību, nevis ar līniju. Krāsai un tās neierobežotai izpausmei mākslinieces darbos ir primāra nozīme. S. Elksnīte gleznās ļauj pārliecinoši izpausties pilnvērtīgai to pašizteiksmei un periodiski velta pat veselu kopu darbu šķietami abstraktām, taču sajūtu ziņā konkrēti nolasāmām un tehniski spēcīgi izpildītām kompozīcijām.

Māksliniece Skaidrīte Elksnīte dzimusi 1929. gada 5. martā, Ventspilī, vēlāk dzīvojusi un skolas gadus pavadījusi Talsos, Kandavā, un Tukumā. Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu absolvējusi 1965. gadā ar diplomdarbu „Peldētājas”. Lielāko mūža daļu pavadījusi Liepājā, mācīdama zīmēšanu un gleznošanu Liepājas Lietišķās mākslas skolā un vēlāk arī Liepājas Pedagoģiskajā institūtā (šobrīd Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola un Liepājas Universitāte).

Dzīves laikā S. Elksnīte sarīkojusi personālizstādes Liepājā, Rīgā, Ventspilī, Talsos, Tukumā, Daugavpilī, kā arī aktīvi piedalījusies dažādās kopizstādes – to skaits iesniedzas divos simtos. 1969. gadā S. Elksnīti uzņem Latvijas Mākslinieku savienības Glezniecības sekcijā. Mākslinieces darbi atrodas privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs, kā arī valsts mākslas fondos un kolekcijās, tostarp Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Mākslinieku savienības muzeja fondos, Tukuma, Liepājas, Ventspils un Talsu novada muzeja fondos. Māksliniece mirusi 2002. gada 23. aprīlī, Liepājā.

Mākslinieces Skaidrītes Elksnītes 90. gadu jubilejas atceres gadam veltītā izstāde “Noskaņu gammas” galerijā “Romas dārzs” būs aplūkojama līdz 2020. gada 4. janvārim.

Ieejas maksa pieaugušajiem ir 2,50 eiro, studentiem, pensionāriem – 1,00 eiro, bērniem, skolēniem ieeja bez maksas.

Izstādes atklāšanas pasākums galerijā „Romas dārzs” ir bezmaksas.

Pievieno komentāru

Kultūra