Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

FOTO: Liepājas muzejā atklāj vērienīgu izstādi par Francijas un Eiropas mežģīnēm

Ceturtdien, 4. aprīlī, Liepājas muzejā tika atklāta vērienīga Francijas un Eiropas mežģīņu vēstures izstāde “Mežģīņu šarms un noslepumi”.

Izstādi veidojis Liepājas muzejs sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā, franču izstāžu kuratori Anna Kamijī (Anne Camilli, sabiedrība Musée ? la Carte), Rundāles pils muzeju un Tukuma muzeju, kā arī ar Jēkabpils vēstures muzeja un Liepājas kultūras pārvaldes atbalstu.

Šī ir unikāla izstāde, kas veltīta vienām no senākajām Eiropā izkoptajām amata prasmēm: mežģīņu darināšanai. Izstādes apmeklētāji varēs iepazīties ar priekšmetiem no prestižām franču un latviešu vēsturiskajām kolekcijām,  gūstot iespēju izprast to neparasto valdzinājumu, kas piemita mežģīnēm  sākot ar 19.gs. līdz pat mūsdienām, kad tās vēl arvien kalpo par iedvesmas avotu daudziem māksliniekiem.

Izstādē ir aplūkojami arī skaistākie mežģīņu paraugi no Latvijas muzeju kolekcijām. Tās ir ne tikai Rundāles pils muzeja bagātajā kolekcijā esošās mežģīnes, bet arī mežģīnes un citi muzeja priekšmeti no Liepājas un Tukuma muzejiem.

Mežģīņu vēsture nav saistīta tikai ar diegu pavedieniem vien.  Par spīti daudziem pārrāvumiem, tā vienmēr ir turpinājusies. No izšuvumiem līdz pat mežģīnēs veidotiem smalkiem mākslas darbiem, to vēsture, kas ierakstīta vairākos gadu simteņos, sākot ar 16.gs. līdz pat mūsdienām, vijas cauri visai Eiropai un aizsniedzas līdz pat Tuvajiem Austrumiem. Vēl pat šodien, Francijā tapušās mežģīnes ir vienas no skaistākajām un izcilākajām visā pasaulē.

“Mežģīņu šarms un noslēpumi” 2019. un 2020. gadā viesosies vairākos Latvijas muzejos. Šovasar tā ceļos uz Tukumu, bet nākamgad uz Rēzekni un Jēkabpili. Kā pirmā to uzņems Liepājas pilsēta, Liepājas muzejs. Mežģīņu rūpnieciskā ražošana būtiski ietekmējusi pilsētas attīstību, un vēl arī mūsdienās tā ir pilsētas ekonomiskā dinamisma sastāvdaļa.

Izstāde “Mežģīņu šarms un noslēpumi. Francijas un Eiropas mežģīņu pavedieni no 16. gs. līdz mūsdienām” Liepājas muzejā būs aplūkojama no 4. aprīļa līdz 5. maijam.

Pievieno komentāru

Kultūra