FOTO: Festivāls "Via Baltica" Liepājā un Kuldīgā noslēdzies, pulcējot teju divus tūkstošu klausītājus

Senās uguns nakts laikā sveču un ugunskura gaismā ar talantīgās džeza dziedātājas Artas Jēkabsones koncertu Liepājas pludmalē noslēdzās jau devītais festivāls “Via Baltica”, pulcējot teju 2 tūkstošus apmeklētāju, informē festivāla sabiedrisko attiecību  koordinatore Anna Paula Pujēna.

Arta Jēkabsone Liepājas pludmalē priecēja klausītājus ar sava debijas albuma “Gaisma” maigajiem un skaistajiem skaņdarbiem. Arta Jēkabsone ir absolvējusi Ņujorkas Jauno džeza un laikmetīgās mūzikas skolu un ieguvusi III vietu Starptautiskajā Ellas Ficdžeraldas džeza dziedātāju konkursā. Samtainās balss īpašniece pēc uzvaras nozīmīgajā Montrē džeza izpildītāju konkursā 2016. gadā guva iespēju Montrē studijā ierakstīt savu debijas albumu Light (“Gaisma”). Tajā atspoguļots divu gadu pārdomu un iedvesmas laiks. Līdzās uz skatuves viņai kāpa talantīgie džeza mūziķi Rihards Goba (ģitāra), Jānis Rubiks (bass), Kaspars Kurdeko (bungas) un Edgars Cīrulis (klavieres).

Festivāls “Via Baltica” jau devīto reizi notika Liepājā un Kuldīgā ar klasiskās un džeza mūzikas koncertiem, četriem bezmaksas kino seansiem, teātra izrādi, diskusiju un dokumentālo izstādi, aicinot runāt par visu trīs Baltijas valstu brīvību, neatkarību un tās iegūšanas sarežģītajiem un dramatiskajiem ceļiem. Programmā izskanēja vairākas koncertprogrammas veltītas Baltijas valstu komponistiem, notika četri jaunākā latviešu kino seansi – dokumentālā filma “Kamēr tu šo dzīvi spēlē” par Mārtiņu Braunu, filma “Ilmārs Blumbergs”, spēlfilma “ Paradīze ‘89” un nesen iznākusī Ināras Kolmanes dokumentālā filma “Dubultā dzīve. Sekss un PSRS”. Vēl festivāla programmā liepājniekiem un pilsētas viesiem bija iespēja redzēt Spēlmaņu nakts balvai nominēto izrādi-trilleri “Andrievs Niedra”, kas uz Latvijas veidošanas vēsturi paskatās no ne tik ierasta skatpunkta un pirms kuras notika Liepājas Universitātes lektores Lindas Zulmanes vadīta lekcija par Andrievu Niedru, kurā piedalījās arī Andrieva Niedras radiniece, Jāņa Rozes apgāds valdes priekšsēdētāja Renāte Punka. Un, protams, tradicionāli – festivāla noslēgums Senās uguns nakts ietvaros Liepājas pludmalē.

Festivāls ik gadu notiek laikā, kad tiek pieminēta Baltijas valstu brīvībai tik nozīmīgā akcija “Baltijas ceļš”. Baltijas ceļam šogad apritēja 30 gadu, taču tā nav vienīgā akcija, kas 1989. gadā demonstrēja cīņu par brīvību un neatkarību.
 Šogad festivālā tika iekļauta dokumentālā izstāde, kas veltīta Gruzijas Nacionālās vienotības dienai, kad 1989. gada 9. aprīlī padomju armija vardarbīgi apspieda mierīgo neatkarības demonstrāciju Gruzijas galvaspilsētas Tbilisi centrā, nogalinot divdesmit vienu cilvēku, tostarp sievietes un jauniešus, un saindējot simtiem citu iedzīvotāju. Šo dienu mēdz saukt par Tbilisi slaktiņu. Izstāde tika atklāta 7. augustā – dienā, kad pirms 11 gadiem Gruzijā sākās konflikts ar Krieviju, kas rezultējās ar gandrīz 20 % valsts teritorijas pāriešanu Krievijas ietekmes zonā, neskaitāmu cilvēku nogalināšanu un civilās infrastruktūras iznīcināšanu. Šos notikumus godinot, izstāde tika papildināta ar vairākām fotogrāfijām.

Fotoizstāde vēl joprojām līdz 7. septembrim bez maksas apskatāma Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē. 

Pievieno komentāru

Kultūra