Zanes Gailītes grāmatas "Laika sijātas skaņas. Liepāja" prezentācija

Tuvojoties Liepājas 387. dzimšanas dienai, pilsētai sarūpēta skaista dāvana. 16. martā plkst. 12.00 Liepājas Universitātes(LiepU) aktu zālē starptautiskas zinātniskās konferences plenārsēdes ietvaros notiks izcilās latviešu muzikoloģes, LiepU profesores Dr.art. Zanes Gailītes sarakstītās grāmatas "Laika sijātas skaņas. Liepāja" prezentācija Liepājā.

Grāmata ir kultūrvēsturisks pētījums par Liepājas mūzikas dzīvi laikā no 16. līdz 21. gadsimtam aizraujošā un neatkārtojamā autores stilistiskajā rokrakstā. Grāmata nākusi klajā izdevniecībā “PILS" mākslinieces Gitas Treices noformējumā un izdota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu. Jāatzīmē, ka nedēļu iepriekš notika grāmatas atvēršanas svētki Rīgā Ojāra Vācieša memoriālajā muzejā.

Iepazīstinot ar savu grāmatu, plenārsēdes noslēdzošajā daļā grāmatas autore uzstāsies ar lasījumu "No pētījuma sākotnes līdz grāmatai: "Laika sijātas skaņas. Liepāja", pēc kura visiem interesentiem būs iespēja šo grāmatu iegādāties. Par grāmatu pati autore raksta: "Liepu Liepāja, vēju un mūzikas pilsēta, brīvdomātāju un mākslinieku metropole: vai tā vienmēr nav bijusi īpaša un lieliska? Pat viskošākās krāsas, skaņas un vārdi neizteiks Liepājas brīvo garu un saturu. Tas jāpiedzīvo un iekšēji jāizjūt, caur visām dienām un nedienām – jāsaklausa un sevī, ar savējiem klusi jāizdzied".

Grāmatas nodošana plašākai publikai notiks 17. martā pulksten 14 Liepājas Latviešu biedrības namā Liepājas pilsētas koru koncertā "Paši skaistākie vārdi" par godu Liepājas 387. dzimšanas dienai. Koncerta laikā būs iespēja apsveikt autori un iegādāties grāmatu savā īpašumā.

Zane Gailīte ir pirmā latviešu muzikoloģe, gribētos teikt – māksliniece, kurai pirmo reizi tās desmit gadu pastāvēšanas vēsturē tika piešķirta 2003. gada Latvijas Lielā Mūzikas balva par nozīmīgu kultūrvēsturisku pētījumu un tā atraktīvu iedzīvināšanu grāmatā „Par Rīgas mūziku un kumēdiņu spēli” (Pētergailis, 2003).

Intervējot Z. Gailīti par šīs balvas saņemšanu, muzikoloģe Inese Lūsiņa laikrakstā „Diena” raksta: “Laikā, kad Latvijā kaudzēm tiražē glīti noformētus, grāmatām līdzīgus priekšmetus — paviršus sacerējumus par Latvijas māksliniekiem, Zane Gailīte veikusi fundamentālu, vērienīgu un zinātniski precīzu pētījumu, kas turklāt uzrakstīts tik saistoši un spilgti tēlaini kā vēsturisks romāns. Tas apbur ar šarmantu, izkoptu stilu un ir tik intriģējošs, ka no grāmatas grūti atrauties."

Kā izdevies tik spilgti portretēt vēsturiskās baroka laikmeta personības un tikumus? "Man liekas, ka aiz zinātnes un vēstures ir jāsākas literatūrai, kura ir patiesā vēsture. Tad tā kļūst aizraujoša. Tik ilgi atrodoties pagājušajos gadsimtos un arvien labāk iepazīstot personības, tās man kļūst simpātiskas. Es jau zinu, kāds ir mūziķa raksturs, kā viņš sacer savu sūdzībrakstu. Izrādās, pats nav mācējis rakstīt un licis to darīt citam. Tā rodas vēsturiskās klātbūtnes sajūta." Par šo grāmatu un izcilu ieguldījumu Rīgas 16.-18. gs. mūzikas vēstures izpētē Z. Gailīte saņēmusi arī Latvijas Kultūras fonda Spīdolas balvu humanitārajās zinātnēs (2003).

Z. Gailīte ir arī grāmatu „Daumants Gailis” (Liesma, 1991) un „Mēness meti, saules stīga. Emīls Dārziņš” (Pils, 2006) autore un sastādītāja. Par E. Dārziņa grāmatu izdevniecība “Pils" ieguvusi grāmatu mākslas konkursa “Zelta ābele 2006" balvu.

Pievieno komentāru

Kultūra