Ventspils "Govju parādē" apskatāmi 24 eksponāti

Šodien Ventspilī svinīgi atklāts publiskais mākslas pasākums "Govju parāde Ventspils 2012", kurā kopumā apskatāmi 24 eksponāti - mākslinieku apgleznotas govju skulptūras.

Mākslinieki, kuri veidojuši "Govju parādes" eksponātus, atklāšanās pasākumā ieradās ar kuģīti "Hercogs Jēkabs" – viņus Ventas krastā, Ostas ielas promenādē, kopā ar citiem ventspilniekiem un pilsētas viesiem sagaidīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

"Pirms desmit gadiem mēs bijām pirmie Austrumeiropā, kas rīkoja tik vērienīgu mākslas un mecenātisma projektu kā "Govju parāde". Šogad nolēmām atzīmēt šo jubileju. Govju parāde atbilst mūsu mārketinga stratēģijai – Ventspils ir valsts valstī. Mums ir sava laika zona, nauda, valoda, himna, savs zīmols un karogs, un mums ir savas gotiņas, kādu nav nekur citur. Mēs lepojamies ar ventspilniekiem, un ventspilnieki lepojas ar savu pilsētu," atklājot "Govju parādi", teica Lembergs.

Stikla šķiedras govis apgleznojuši ne vien mākslinieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, bet arī Azerbaidžānas.

Azerbaidžānas mākslinieks Museibs Amirovs izveidojis "Govju parādes" eksponātu "Granātu govs". "Granātabols ir viens no Azerbaidžānas simboliem - tas liecina par ģimenes un visas tautas labklājību. Mums pat katru gadu rudenī notiek granātāboliem veltīti svētki. Tā ir daļa no mūsu kultūras," skaidroja Amirovs.

Savukārt tērpu maksliniece Elita Patmalniece izveidojusi eksponātu "Sievišķīgā govs". "Mana govs ir krāsaina – tā ir vasara un prieks. Visiem māksliniekiem šajā "Govju parādē" ir konceptuāli spēcīgi darbi. Man jo sevišķi patīk Annas Heinrihsones un Aigara Bikšes gotiņas," atzina Patmalniece.

Atbilstoši mākslinieka radošajam skatījumam "Govju parādes" gotiņas ir gan apzeltītas, gan noklātas oļiem, krāšņi izgaismotas un pārvēstas par monumentāliem tēlniecības darbiem, kas izdaiļos Ventspils pilsētu gan dienā, gan vakara un nakts stundās.

Šodien ventspilniekiem un pilsētas visiem ir iespēja nobalsot par savu mīļāko "Govju parādes" eksponātu.

Visi 24 "Govju parādes" eksponāti Ventspilī būs apskatāmi līdz oktobrim, kad tos pārdos izsolē. Izsolē savāktā naudas summa tiks ziedota labdarībai. Par iegūto naudas summu plānots ierīkot rotaļu laukumu Ventspils bērnunama "Selga" audzēkņiem.

"Govju parādes" svinīgā atklāšana bija vienīgā iespēja redzēt visus mākslas darbus vienkopus. Uzreiz pēc atklāšanas gotiņas tika nogādātas dažādās Ventspils vietās - ielās, parkos un skvēros, Piejūras brīvdabas muzejā, pie Ventspils augstskolas, Ventspils autoostas, mazbānīša stacijas un citur pilsētā.

Piedzīvojumu parka apmeklētājus gaidīs mākslinieka Ivara Drulles veidotā govs "Sencis" - 230 miljonus gadu sena dinozauru laikmeta govs kopā ar savu teliņu. Lielā prospekta un Brīvības ielas stūrī garāmgājējus priecēs tēlnieka Gļeba Panteļejeva bronzā atlietais "Govs koloss". Pie Ventspils augstskolas studentus un pasniedzējus sagaidīs gleznotāja un Latvijas Mākslas akadēmijas rektora Alekseja Naumova un Ventspils augstskolas veidotā govs "Tirkīzs", kas ir Ventspils un Venēcijas vienojošo faktoru glezniecisks atspoguļojums.

Piejūras brīvdabas muzejā Andra Vītoliņa radītā "Ķēniņgovs" vēstīs leģendu par Kurzemes ķēniņu dzimtām un to teritoriālās nestabilitātes iemesliem. Livonijas ordeņa pils pagalmā iemājos "Vētras govs", ko veidojusi māksliniece Anna Heinrihsone. Parka un Loču ielas stūrī, starp lielajiem Jūrmalas parka enkuriem, tiks novietota Aigara Bikšes veidotā govs ar nosaukumu "Saimnieka levitācija virs Kurzemes Zilās govs saulgriežu naktī".

Bērnu parkā "Fantāzija" mazos un lielos apmeklētājus gaidīs Miķeļa Fišera veidotā "Āriešu viedgovs", kas raugās pasaulē ar trim acīm. Pie Ventspils autoostas atbraucējus sagaidīs Gintera Krumholca govs-policists ar saukli "Kārtībai ir jābūt!". Pie mazbānīša stacijas "Kalns" tiks novietota "Latvijas Zelta govs", ko veidojis Leonards Laganovskis.

Talsu un Lidotāju ielas stūrī govi kā labklājības un drošības simbolu atainos Andra Prigičeva govs "Barības ķēde". Pie Pārventas bibliotēkas zinātkāros viesus gaidīs "Ventspils zāļu govs", ko radījusi mākslinieku kopa "Serde". Rātslaukums leposies ar mākslinieces Helēnas Heinrihsones "Zelta Saules un Sudraba Mēness govi".

Pie ieejas Olimpiskajā centrā "Ventspils" gaidīs Ventspils futbola kluba fanu govs "Vienos vārtos", kuras autori ir Aivars Žukovskis un futbola klubs "Ventspils". Tilta aplī Pārventas pusē kosmosa pasaulē ievedīs Mārītes Guščikas un M.Čehova Rīgas Krievu teātra veidotā govs "Piena ceļš", kas īpaši iespaidīgi izskatīsies diennakts tumšajā laikā.

Vecpilsētas tirgus laukumā par piena rašanās ciklu vēstīs Kaspara Zariņa apgleznotā govs "Glāze piena". Vidumupītē pie tirdzniecības centra "Tobago" peldēs igauņu mākslinieces Merikes Estnas "Atmosfēriskā strūklakas govs". Pie teātra nama "Jūras vārti" priecēs govs "Ventspils stencils", kas ir mākslinieces Mārītes Klušas un Ventspils Jaunrades nama tēlotāja mākslas studijas audzēkņu kopdarbs. Siena tirgus laukumā būs apskatāma mākslinieces Sarmītes Caunes un Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga veidotā skulptūra "Gaismas govs".

Piejūras kempingā par ekoloģiju atgādinās "Mūžzaļā govs", kuras autors ir lietuvietis Robertas Antinis. Ostas ielas promenādē iepretī Livonijas ordeņa pilij mīlestību un sievišķību izstaros mākslinieces Elitas Patmalnieces "Sievišķīgā govs". Ostas ielas promenādē pie kuģīša "Hercogs Jēkabs" pieturvietas gaidīs Raimonda Kalēja un "Govju parādes" atklāšanas dienas apmeklētāju kopdarbs – trīs "Tautas govis". Lielā prospekta un Kuldīgas ielas stūrī būs apskatāma austrumnieciski krāšņā "Granātu govs", kuras autors ir Azerbaidžānas mākslinieks Museibs Amirovs.

Medņu ielas galā, pie centrālas ieejas Zilā karoga pludmalē gozēsies Vijas Zariņas "Akmeņu govs". Savukārt pie Prāmju termināla pašapziņu un pārliecību par govs nozīmību pasaules elementu kontekstā paudīs Jāņa Mitrēvica govs "Pie spoguļa".

Pirmā "Govju parāde" norisinājās Čikāgā 1999.gadā. Kopš tā laika "Govju parāde" ir notikusi vairāk nekā 75 pilsētās visā pasaulē.

2012.gadā "Govju parāde" norisināsies Brazīlijā, Ziemeļkarolīnā (ASV), Tulūzā (Francija), Ziemeļīrijā un Ventspilī.

Pievieno komentāru

Kultūra