"Varšavas koncertu" noslēdz grandiozi akordi

Piektdienas, 16. marta, vakarā XX Starptautiskā Pianisma zvaigžņu festivāla "Varšavas koncerts" Liepājas teātrī noslēdzās ar iespaidīgiem akordiem poļu pianistes Beatas Biliņskas sniegumā. Klausītājus priecēja arī jau iepriekšējā vakarā iepazītais baltkrievu duets Natālija Kotova un Valērijs Borovikovs, kā arī veselības problēmu mocīto tautieti aizstājusī itāļu pianiste Saskija Džordžīni. Pie Liepājas Simfoniskā orķestra (LSO) diriģenta pults stājās polis Tadeušs Voicehovskis.

Koncerts netradicionāli sākās ar "saldo ēdienu" - Frederika Šopēna mazo formu skaņdarbiem B. Biliņskas izpildījumā. Pēc tam publikas priekšā stājās 1985. gadā dzimusī itāļu pianiste S. Džordžīni, kura kopā ar LSO atskaņoja F. Šopēna Otro klavierkoncertu. Jāatzīmē, ka abas dāmas bija izvēlējušās sarkanos toņos ieturētus košus koncerttērpus.

Otrā daļa sākās ar Karla Černi Koncertu klavierēm četrrocīgi, ko izpildīja kritiķu augsti vērtētais duets N. Kotova un V. Borovikovs. Baltkrievu pianisti spēlēja tikpat precīzi kā darbojas Šveices pulksteņu mehānisms. Piedevās nospēlētā Antonīna Dvoržāka Slāvu deja atklāja citu viņu meistarības šķautni - spēju atklāt lirisku plašumu un dziļumu.

Noslēgumā izskanēja spilgts laikmetīgās mūzikas paraugs B. Biliņskas sniegumā. Poļu pianiste un diriģents kopā ar LSO atskaņoja pasaulē atzītā poļu komponista Voiceha Kilara Otro koncertu klavierēm, stīgām un sitaminstrumentiem. Latvijā tas skanēja pirmo reizi, savukārt Polijā piedzīvojis pirmatskaņojumu pērn rudenī.

V. Kilaras darbs tapis lielas poļu nācijas traģēdijas iespaidā - pēc aviokatastrofas pie Smoļenskas 2010. gadā, kurā dzīvību zaudēja Polijas prezidents Lehs Kačiņskis un vairāki desmiti augstāko valsts amatpersonu. Kompozīcijā netrūkst dramatisma, kas no mūziķiem prasa maksimālu atdevi. Pēc grandiozajiem un iespaidīgajiem fināla akordiem klausītāju zālē nerimās aplausu vētra.

"Fazioli" un "Schimmel” firmu pārstāvis no Lietuvas Aleksandrs Šimelis gan teic - par savu instrumentu izturību nešaubās. Ja uz tiem Sergeja Rahmaņinova Trešo klavierkoncertu spēlējis Luks Geņušs un Pētera Čaikovska Otro klavierkoncertu atskaņojis Antons Ļahovskis, tad par meiteņu piesitienu vispār vairs neesot ko uztraukties.

Koncertu klausījās arī Polijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā Jeržijs Mareks Novakovskis, kā arī Itālijas vēstnieks Latvijā Džovanni Polīzi.

B. Biliņsku un S. Džordžīni klausītājiem būs iespēja dzirdēt arī sestdienas, 17. marta, vakara solo koncertā. Koncerta pirmajā daļā S. Džordžīni sniegumā skanēs  Kloda Debisī "Attēli, II burtnīca", Īzaka Albenisa "Osta" un "Triāna" no cikla "Ibērija" un Ferenca Lista "Venēcija un Neapole".

Otrajā daļā klausītāji tiksies ar B. Biliņsku, kura atskaņos Modesta Musorgska  "Izstādes gleznas" un Sergeja Prokofjeva svītu no baleta "Romeo un Džuljeta".

Pievieno komentāru

Kultūra