Vairums iedzīvotāju Jāņus šogad svinēs draugu lokā pie dabas

Vairums iedzīvotāju jeb 62% aptaujāto šogad Jāņus iecerējuši svinēt draugu lokā pie dabas. Par to liecina SIA "Zaļā josta" veiktās aptaujas rezultāti.

Par Jāņu svinēšanas plāniem šogad 4% aptaujāto norādījuši, ka svētkus pavadīs kādā publiskā pasākumā, bet 3% garās brīvdienas iecerējuši izmantot, dodoties ārvalstu ceļojumā, savukārt 14% aptaujāto lēmuma pieņemšanu par to, kur svinēt Jāņus, ir atlikuši uz pēdējo brīdi un norāda, ka pagaidām viņiem vēl nav skaidrs, kur tiks sagaidīti vasaras saulgrieži.

"Zaļā josta" aptaujā noskaidroja, ka šogad Līgo svētku galdā visbiežāk tiks celts Jāņu siers, alus un cepšanai paredzēta gaļa. Bez tradicionālā Jāņu siera savu svētku galdu nespēj iedomāties 71% aptaujāto, tomēr 61% šādu pat viedokli pauduši par alu un cepšanai un grilēšanai paredzēto gaļu. Aptuveni trešdaļai jeb 32% līgotāju galdā būs celti arī pīrāgi, bet aptuveni tikpat bieži mielasts tiks papildināts ar svaigiem augļiem un dārzeņiem.

Jāņu sieru, kā galveno svētku cienastu, min iedzīvotāji vecumā pēc 40 gadiem - 77% vecuma grupā no 40 līdz 49 gadiem un pat 88% vecumā pēc 50 gadiem, kā arī latviešu tautības pārstāvji - 76% aptaujāto. Savukārt pīrāgus kā neatņemamu svētku mielasta sastāvdaļu biežāk uzsver Latvijas laukos dzīvojošie - 38% aptaujāto un latvieši - 43% respondentu, kamēr krievu un citu tautību pārstāvji svētku mielastu biežāk nespēj iedomāties bez cepšanai paredzētas gaļas - 75%.

Ievērojot to, ka lielākā daļa respondentu svētkus pavadīs līgojot pie dabas, līdzi ņemot ievērojamu daudzumu iepirkumu, bažas rada jautājums par vides piesārņojumu un līgošanas vietas sakopšanu pēc svētkiem. Tikai nepilna desmitā daļa jeb 9% līgotāju atzīst, ka svētku gaitā radušos atkritumus šķiro un nodod otrreizējai pārstrādei. Absolūti lielākā daļa jeb 81% aptaujāto tos kā ierasts izmet atkritumu urnā kopā ar citiem sadzīves atkritumiem. 22% norādījuši, ka svētku laikā radušos atkritumus mēdz sadedzināt ugunskurā, vēstīja SIA "Zaļā josta" valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa.

Pievieno komentāru

Kultūra