Trofeja jānovērtē ir pirms šāviena

Salīdzināt un pavērtēt savā medību iecirknī mītošo staltbriežu populāciju pēc medību trofeju kvalitātes kritērijiem rosina medību trofeju izstāde, kas iekārtota pusceļā no Liepājas uz Rīgu – veikalā “Humberts” uz Saldus apvedceļa.

“Saldus un daļa Dobeles apkārtnes mednieku kolektīvu jau pirms četriem gadiem vienojušies par mērķtiecīgu staltbriežu selekcijas darbu savos medību iecirkņos, tādēļ arī lēmām par šādas izstādes rīkošanu,” stāsta trofeju sagatavotājs Ainars Upenieks.

Nesen atvērtajā medību piederumu veikalā izstādītas 120 trofejas, kuras Saldus pusē iegūtas 2009.–2010. gada medību sezonā. Tās novērtējusi komisija CIC (Starptautiskā medību un medījamo dzīvnieku aizsardzības komiteja) eksperta Jāņa Baumaņa vadībā, piešķirot 14 zelta, 31 sudraba un 43 bronzas medaļas. Visām staltbriežu buļļu, kā arī nedaudzajām aļņu un stirnāžu ragu trofejām pievienoti paskaidrojumi par to, vai dzīvnieks nomedīts īstajā laikā vai augstāka trofejas vērtējuma dēļ varbūt būtu vēl saudzējams.

Labākos nomedī par agru

“Turklāt ne jau gaļai vai ragu trofejai vajadzētu būt mednieka mērķim, bet gan veselīgu un sugas izkopšanai labāko vaislas īpatņu saglabāšanai dabā,” spriež A. Upenieks. Daudzi izstādes eksponāti liecina, ka daļa skaisto ragu nēsātāju vēl vairākus gadus būtu varējuši dzīvot. Te var apskatīt arī kritušu dzīvnieku trofejas, kā arī brieža galvaskausu, kam pieres kaulā ieaugusi cita brieža raga šķemba.

A. Upenieks norāda, ka izstādē redzamie meža kuiļu ilkņi liecina – labākie sugas īpatņi bieži tiek nomedīti par agru. “Vairums ilkņu svars un apkārtmērs rāda, ka nomedīti kuiļi, kas nav sasnieguši piecu gadu vecumu.”

Izstādes apmeklētājiem ir iespēja apskatīt un salīdzināt vairākus jaunu staltbriežu ragu pārus – gan tādus, kuru īpašnieki būtu varējuši izaugt par labiem vaisliniekiem, gan tādus, kuri nomedīti īstajā laikā. Ir interesanta kroplo ragu kolekcija.

Vispirms uz mežu iet pēc foto

A. Upenieks stāsta, ka aizvien vairāk mednieku sākumā “ejot izlūkos”: pēc briežu gaides medību sākuma dodoties uz mežu ar fotoaparātu. “Tad bildi ieliek datorā un apspriežas ar kolēģiem: šito iet un sagaidīt vai vēl paaudzēt.”

“Tos indīgākos komentārus gan pie trofejām nepieliku. Bet varbūt vajadzēja,” aizdomājas viens no izstādes rīkotājiem Māris Bērziņš. “Kas tad ir mūsu mežu karalis? Taču staltbriedis! Tad ir svarīgi, lai tas par tādu arī izaugtu un no sevis populācijai atdotu maksimāli, cik vien iespējams.”

M. Bērziņš norāda: lielās republikāniskās trofeju izstādes tiek rīkotas reizi piecos gados, bet šī iekārtota ar mērķi, lai mednieki varētu salīdzināt, ko medī paši un kaimiņi. Lielākai daudzveidībai savāktas arī eksotisku medījumu trofejas no Āfrikas safari un viesmedībām Vācijā. Vienam otram medniekam šī var būt pirmā tuvākā iepazīšanās ar medību fazānu un medņu pāri. “Būšu gandarīts, ja kaut trīs cilvēkus pārliecināsim, ka svarīgi ir vērtēt pirms šāviena,” bilst M. Bērziņš.

Pagaidām ir plānots, ka izstāde būs skatāma līdz 14. maijam.

Pievieno komentāru

Kultūra