"Senā uguns nakts" Liepājas pludmalē festivālā "Via Baltica"

Sestdien, 27. augustā, pulksten 21 Liepājas pludmalē pie Pieminekļa bojā gājušajiem zvejniekiem un jūrniekiem norisināsies festivāla „Via Baltica” noslēguma koncerts „Senās uguns nakts – Dainu skapis” ar latviešu vokālo grupu „Framest”, informē festivāla sabiedrisko attiecību  koordinatore Anna Paula Pujēna.

Ik gadu augusta pēdējā sestdienā apdzīvotās vietās ap Baltijas jūru tiek rīkota „Senās uguns nakts”, kad kopīgi tiek iekurti ugunskuri, lai parādītu Baltijas jūras valstu vienotību, atgādinātu sev un citiem par kopīgo vēsturi un kultūras mantojumu, kā arī vienkārši pieminētu jūru, kas mums visiem ir kopīga un sargājama. „Senās uguns nakts” savu nosaukumu ieguva 1992. gadā, kad Somijas Turku apriņķī tika atdzīvināta šī senā tradīcija. Vairāk par ugunskuriem ap Baltijas jūru var uzzināt interneta vietnē http://www.ancientlights.eu/lv.>

Festivāls „Via Baltica” jau vairākus gadus šo nakti ir izvēlējies kā festivāla noslēguma koncertu, paralēli lielā ugunskura un lāpu aizdegšanai aicinot pazīstamus un atzītus mūziķus. Šogad par atmosfēru rūpēsies latviešu vokālā grupa „Framest” ar koncertprogrammu „Dainu skapis”. Vokālā grupa „Framest” pastāv kopš 2005. gada, un to veido pieci profesionāli un daudzpusīgi dziedātāji – Beāte Zviedre (soprāns), Rūta Dūduma (alts), Mikus Abaroniņš (tenors), Jānis Ķirsis (baritons) un Roberts Memmēns (bass). Grupas koncertos izskan gan pašu, gan citu komponistu skaņdarbi – no klasikas un džeza līdz pop un citiem mūzikas žanriem oriģinālos a capella izpildījumos.

Koncertprogrammā „Dainu skapis” Liepājas pludmalē skanēs gan tautasdziesmu apdares, gan oriģinālkompozīcijas. Par latviešu tautasdziesmu lielo spēku „Framest” stāsta, ka latviešu komponistam ir grūti, teju neiespējami savā oriģinālmūzikā izvairīties no latviešu tautasdziesmu intonācijām, savu iespaidu dziļi atstājis arī dainu īpašais laika plūdums un vārdu ritējums. Tieši dziesmas klātbūtne, sadziedāšanās princips ir pamatmotīvi šai koncertprogrammu, tādējādi sniedzot priekšstatu par tautas seno tradīciju. Latvietis jau izsenis mēdza vārdos un dziesmās ietērpt un paust savas domas un emocijas, prieka un sāpju pārdzīvojumus, stāstot par īpašiem vai ikdienišķiem notikumiem. Tāpat latvietis dziedāja gan vienatnē, gan pulcējoties kopā visdažādākajās vietās – pļavā, maltuvē, pie galda... un kāpēc gan ne pludmalē?

Koncerts ir bez maksas un aicināts ir ikviens liepājnieks un pilsētas viesis, kurš vēlas pavadīt vakaru brīnišķīgā atmosfērā pie ugunskura, lāpām un brīnišķīgas mūzikas.

Kaut arī festivāla „Via Baltica” koncertu sadaļā pēc 27. augusta būs beigusies, līdz 31. augustam Liepājas muzeja filiālē “Liepāja okupāciju režīmos”  un 2. septembrim viesnīcas „Promenade Hotel” 2. stāvā vēl joprojām būs apskatāmas izstādes – dokumentālā izstāde „Baltijas brīvības ceļš” un lietuviešu grafiku izstāde „Pateiktais klusums”. Ieeja izstādēs ir bez maksas.

Festivālā “Via Baltica” jau sesto gadu satiekas izcilākie Baltijas valstu mūziķi un mākslinieki. Augustā, kad tiek pieminēta Baltijas valstu brīvībai tik nozīmīgā akcija “Baltijas ceļš”, šis kultūras notikums ik gadu pulcē vairākus tūkstošus lielu auditoriju koncertos, izstādēs un citos pasākumos gan Liepājā, gan Kuldīgā. Šogad festivāls notiek no 28. jūlija līdz 3. septembrim, piedāvājot plašu kultūras programmu – divas izstādes, astoņi džeza un kamermūzikas koncerti Liepājā un Kuldīga, kā arī pirmo reizi festivālā notika bezmaksas kino seanss filmai „Uz spēles Latvija” (rež. Pēteris Krilovs, 2014).

Festivāla rīkotājs ir nodibinājums “Via Cultura”. Tas notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Liepājas kultūras pārvaldes un Kuldīgas novada domes finansiālu atbalstu.  Plašāka informācija pieejama interneta vietnē www.viacultura.lv/viabaltica, kā arī sociālajos portālos twitter.com/via_baltica, draugiem.lv/viabaltica un facebook.com.


Pievieno komentāru

Kultūra