"Prieka noslēpums" - nepieredzēts notikums pat Eiropas mērogā

Nedēļas sākumā, 6. novembrī, lai precizētu leļļu kameroperas „Prieka noslēpums” tehniskās nianses, Liepājas Latviešu biedrības namā tikās operas mūzikas autors Jānis Strazds, libreta autors Pēteris Trups, režisore Agita Trupa, scenogrāfs Aldis Kļaviņš, SIA „BANG!” pārstāvji, Liepājas Baleta un deju studijas vadītāja un horeogrāfe Ingrīda Lūre un leļļu meistare Marita Runde.

Kā jau iepriekš informējām,  šā gada 16. decembrī Liepājas Latviešu biedrības namā, pulksten 16:00 notiks pirmizrāde, kas būs nepieredzēts notikums ne tikai Liepājas, bet arī Latvijas un Baltijas, bet varbūt pat Eiropas mērogā – opera ar lellēm jeb leļļu kameropera „Prieka noslēpums”. Tas ir profesionāls, muzikāli izglītojošs oriģināldarbs ģimenei, un, kā noprotams, vienotā mākslas darbā apvienoti divi šķietami pretēji žanri – leļļu teātris un opera.  Izrāde adresēta gan bērniem, gan viņu vecākiem, paplašinot mūsu priekšstatus par to, kāda var būt opera un leļļu teātris mūsdienu mākslā.

Lai viss iecerētais izdotos, nedēļas sākumā kameroperas radošā komanda tikās Liepājas Latviešu biedrības namā, kur precizēja ar kameroperas izrādēm saistītās tehniskās nianses un specifikācijas un saskaņoja radošās idejas ar tehniskajām iespējām.

Tajā piedalījās arī Leļļu māksliniece Marita Runde, kuras hobijs ir šūt un restaurēt rotaļlietas. Šis ir viņas pirmais šāda veida projekts un sadarbība ar Liepājas Ceļojošo leļļu teātri „Maska”. „Kameroperas leļļu darināšanā mani iesaistīja Astra Dzērve, kura jau vairākus gadus darina lelles „Maskai”, taču šobrīd ir aizņemta savā pamatdarbā,” saka M.Runde. „Piekritu, jo tas šķita interesanti un arī mana meita, kura dejo Liepājas Baleta un deju studijā pie Ingrīdas Lūres, tajā piedalīsies,” priecīgi stāsta leļļu māksliniece.

Savukārt Aldim Kļaviņam kameroperas skatuves mākslinieciskā iekārtojuma veidošana nebūs „ugunskristības”. Viņš jau daudzus gadus ir Liepājas Ceļojošā leļļu teātra „Masku” scenogrāfs.

”Veidot scenogrāfiju leļļu kameroperai nebija sarežģīts uzdevums, jo esmu pieredzējis, taču, protams, šoreiz bija jāņem vērā, ka uz skatuves darbosies ne tikai lelles, bet arī cilvēki,” saka Aldis Kļaviņš. „Skatuve būs kā melna kaste, kurai vidū ir sala – sniega kupena, ap kuru un kurā tad viss arī notiek,” ieskicējot skatuves iekārtojumu, saka scenogrāfs, piebilstot, ka nepamatoti pārkāpt robežu, kurā spēlē lelles, ir riskanti.”

Noslēdzot radošās komandas tikšanos, visi mākslinieki apstiprināja, ka ir gandarīti par veiksmīgo sadarbību un iespēju savas radošās idejas realizēt tā, kā viņi to iztēlojušies, turklāt saskaņā ar citu kolēģu idejām un darbiem. Tā, piemēram, Aldis Kļaviņš, kurš pirmoreiz dzirdēja kameroperas muzikālo materiālu uzsver, ka Jānim Strazdam ir izdevusies ļoti skaista mūzika – melodiska un patīkama, savukārt režisore Agita Trupa un horeogrāfe Ingrīda Lūre uzslavēja Alda Kļaviņa veidoto scenogrāfiju, kurā ir veiksmīgi apvienoti šie divi spēles laukumi – lellēm un cilvēkiem.

Kameroperas „Prieka noslēpums” pirmizrāde notiks 16. decembrī  pulksten 16.00 Liepājas Latviešu biedrības namā, arī 18. un 19. decembrī pulksten 13.00 un 18.00 tā būs skatāma Liepājā, bet 20. decembrī - Rīgas Kongresu namā.

Biļetes no novembra būs iespēja iegādāties Liepājas Latviešu biedrības nama kasē un www.bilesuparadize.lv, kā arī „Biļešu paradīzes” kasēs visā Latvijā.

Biļetes uz izrādēm Rīgas Kongresa namā varēs iegādāties „Biļešu serviss” kasēs.

Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Projektu vadītāja

Pievieno komentāru

Kultūra