Pieminot Genocīda upuru piemiņas dienu, Liepājas Latviešu biedrības namā demonstrēs dokumentālo filmu "Tēvi tur"

Liepājas Latviešu biedrības nams aicina liepājniekus noskatīties Dzintras Gekas jaunāko dokumentālo filmu "Tēvi tur", kurā parādīti PSRS Gulaga nometnēs izdzīvojušo likteņi. Filmas demonstrācija norisināsies 14. jūnijā pulksten 14 Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē. Apmeklētājiem būs iespēja tikties ar Māri Landeru, kurš ir viens no filmas dalībniekiem un dalīsies savos iespaidos par piedzīvoto, informē SIA Liepājas Latviešu biedrības nams Kultūras darba menedžere Simona Puiga.

Dokumentālā filma vēsta par laika posmu no 1940. gada, kad tika okupēta Latvija, līdz 1991. gada barikāžu laikam un mūsdienām. Liepājas Latviešu biedrības namam ir būtiski veicināt vēsturisko notikumu izkopšanu un saglabāšanu, tādēļ aicinām uz filmas “Tēvi tur” seansu, radot ciešāku saikni, līdzpārdzīvojumu un izpratni par pārdzīvotajām Latvijas vēstures liecībām un notikumiem. "Lai arī mēs nespējam represētajiem atgriezt viņu zaudētos tuviniekus, zaudēto bērnību un jaunību, vēlamies sniegt viņiem morālu gandarījumu, ka viņi nav aizmirsti, bet Latvijas iedzīvotājiem atgādināt par mūsu neseno pagātni ar cerību, ka tā nekad neatkārtosies", stāsta filmas producente Dzintra Geka.

Filmā varēs redzēt Astrahaņas cietumu, kurā bija ieslodzīts Mārtiņš Bisters. Vladimiras cietumu, kur vieninieka kamerā daudzus gadus bija ieslodzīts Gunārs Rode – nometnes administrācijai nebija pieņemams viņa pretošanās gars. Savukārt Kārlis Čika-Grīnerts ieslodzījumā pavadīja 25 gadus, jo viņš sevi par vainīgu neatzina. Filmā savus stāstus vēsta arī Andris Caune, Ojārs Grensbergs, Imants Grāvītis un Jānis Zemtautis, kuri pavadījuši daudzus gadus Gulaga nometnēs un izdzīvojuši. Filmā par piedzīvotajiem notikumiem stāstīs arī Ausma Vērpe, kura 1954. gadā bija Kazahstanā, Žeskazganā, kad tur notika sacelšanās. Tanki un šāvēji vairāk nekā 1000 ieslodzītos iznīcināja. Ausma sacelšanās laikā iepazinās ar savu nākamo vīru, viņiem abiem palaimējas izdzīvot.

“Tēvi tur” piedalās arī mūziķis Zigfrīds Muktupāvels. Viņa sapnis bija atrast tēva brāļa kapavietu tālajā Kazahstānā. Savu vārdu viņš ieguvis par godu tēvocim, kurš Latvijā neatgriezās. Zigfrīds sameklē māsīcu un kopā dodas stepē atrast pieminekli ar uzrakstu "Zigfrīds Muktupāvels". Sava tēva kapavietu Vorkutā meklē arī Skaidrīte Jostmane un Māris Landers, kurš par meklēšanas procesu pastāstīs arī filmas apmeklētājiem Liepājā.

Filmas režisore un producente ir Dzintra Geka, scenārija autors – Ēriks Lanss, operatori - Aivars Lubānietis un Viktors Grībermans, montāžas un skaņas režisors Armands Zvirbulis. Filmā skan Pētera Vaska mūzika.

Organizē: Liepājas Latviešu biedrības nams sadarbībā ar Nodibinājumu "Fonds Sibīrijas bērni".
Ieeja bez maksas.

Pievieno komentāru

Kultūra