Pianistes no Itālijas un Polijas rada skaņu gleznas

17. martā Liepājas teātrī izskanēja XX Starptautiskā Pianisma zvaigžņu festivāla divu viešņu - itāļu pianistes Saskijas Džordžīni un poļu pianistes Beatas Biliņskas - solo vakars.

Koncerta "Grand piano solo" pirmajā daļā S. Džordžīni sniegumā skanēja Kloda Debisī trīs miniatūras no II burtnīcas "Attēliem", Īzaka Albenisa "Osta" un "Triāna" no cikla "Ibērija", kā arī Ferenca Lista ceļojuma muzikālie iespaidi par Venēciju un Neapoli.

Otrajā daļā B. Biliņska atskaņoja Modesta Musorgska svītu "Izstādes gleznas" un Sergeja Prokofjeva svītu "Romeo un Džuljeta".  

Itāļu pianiste S. Džordžīni skaņu gleznas veidoja it kā gaisīgiem, viegliem un niansētiem otas pieskārieniem. Savukārt B. Biliņskas uzburtās muzikālās ainas tapa sulīgiem, bagātīgiem krāsu triepieniem.

Lai arī muzikālais rokraksts katrai pianistei bija krasi atšķirīgs, koncerttērpus, gluži kā ieprieksējā vakarā, abas bija izvēlējušās atkal līdzīgā krāsu gammā - zaļganzilos toņos. Jāatgādina, ka, muzicējot kopā ar orķestri, abas tērpās sarkanā.

Solovakaru kopā ar dzīvesbiedri Valiju apmeklēja arī Grobiņas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Genadijs Jefimovs. Ģimenē domas dalījās, kuras pianistes priekšnesums labāk paticis. Sieva devusi priekšroku itālietei, toties vīram vairāk pie sirds gājusi poliete, īpaši - piedevās nospēlētais skaņdarbs.

Kā pati smejas, hrestomātisko koncertprogrammu, noklausīties bija ieradusies literāte Inese Zandere. Vaicāta, kāpēc izlēmusi atbraukt uz Pianisma zvaigžņu fetsivāla koncertu, viņa atbild ar pretjautājumu - kurš tad nebrauc? Turklāt pilnīgi nejauši Liepājā satikušies vairāki radoši cilvēki un kolēģi, kuri Rīgā strādājot vienās telpās, pasmaida dzejniece.

I. Zandere gribētu dzirdēt arī latviešu pianistus noslēguma koncertā, taču darba dēļ spiesta doties ceļā. Pirmdien dzejniecei un grāmatu izdevējai jau jābūt Boloņā, kur sākas bērnu grāmatu tirgus. Tur Latvijas stendā tiks pārstāvēta arī izdevniecība "Liels un mazs". Neraugoties uz to, gribējusi pagūt Liepājā dzirdēt vismaz kādu no festivāla koncertiem.

Solo vakarā īpaši patikuši K. Debisī skaņdarbi S. Džordžīni interpretācijā. I. Zandere saka, ka katru gadu vismaz kādu no Pianisma zvaigžņu festivāla koncertiem noteikti cenšas apmeklēt.

Svētdien, 18. martā, XX Starptautiskais Pianisma zvaigžņu festivāls noslēgsies ar trīs Latvijas pārstāvju uzstāšanos. Endijam Renemanim uzticēts komponista Riharda Dubras Trešā Liepājas koncerta pirmatskaņojums. Vēl koncertā muzicēs pianisti Reinis Zariņš un Daniels Vaimans. Koncertu tiešraidē translēs arī Latvijas Radio 3 programmā "Klasika".


Pievieno komentāru

Kultūra