Pēc 20 gadu pauzes Liepājā atkal skanēs Verdi Rekviēms

24. novembrī plkst.19 Liepājas Latviešu biedrības namā koncertcikla Eiropas dārgumi ietvaros Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) kopā ar Valsts akadēmisko kori Latvija diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā atskaņos Džuzepes Verdi Rekviēmu, kas Liepājā pēdējo reizi ir skanējis pirms aptuveni 20 gadiem.

Bez jau minētā viena no pasaules labākā un pieprasītākā vokāli instrumentālu lieldarbu atskaņotāja – Valsts akadēmiskā kora Latvija, LSO galvenais diriģents Atvars Lakstīgala Rekviēma atskaņošanai ir aicinājis arī lieliskus Latvijas Nacionālās operas solistus – Juliannu Bavarsku (soprāns), Kristīni Zadovsku (mecosoprāns) un Krišjāni Norveli (bass). Sākotnēji plānotā tenora Andra Ludviga vietā koncertā uzstāsies spožs gruzīnu solists George Oniani, kurš ar savu balsi ir apbūris klausītājus ne tikai Gruzijā un Latvijā, bet arī lielākajos pasaules opernamos.

Džuzepes Verdi Rekviēmu mēdz dēvēt par vēl vienu Verdi operu – tik emocionāli spēcīga ir kontrastu pārpilnība, dramaturģiskais spriegums un solo-balsu, ansambļu un kora daudzveidīgā saspēle. Rekviēma tapšanas ideja dzimst 1873.gadā, kad nomirst ievērojamais dzejnieks Alesandro Manconi. Piecus gadus iepriekš – 1868.gadā, uzzinot par komponista Džoakīno Rosīni nāvi, meistara piemiņai par godu Verdi jau lūdzis vairākiem itāļu komponistiem katram komponēt pa rekviēma daļai (pats Verdi komponē Libera me). Šāds daudzu autoru rekviēms patiešām tiek sacerēts, taču atskaņojumu nepiedzīvo.

Brīvības ideju dzejnieka Manconi viņsaules gaitām sākoties, Verdi nolemj komponēt rekviēmu viens pats un visā pilnībā. Nedaudz variējot, viņš jaundarbā iekļauj arī iepriekš rakstīto Libera me. Džuzepes Verdi Rekviēmā vienlīdz spēcīgi izzīmējas pasaulīgais un pārlaicīgais.

"Ir vērtīgi dzirdēt šo izcilo, no pirmās līdz pēdējai notij pārdomāto skaņdarbu tieši šajā laikā, kad gatavojamies pirmajai adventei un pārdomājam gada laikā padarīto," uzskata Atvars Lakstīgala.

Verdi Rekviēma koncerts jau nākamajā dienā, 25. novembrī, plkst.19.30 notiks arī Rīgā, Lielajā Ģildē.

Biļetes uz Verdi Rekviēmu var iegādāties visās Biļešu Paradīzes kasēs, kā arī internetā – www.bilesuparadize.lv.

Pievieno komentāru

Kultūra