Muzikologs: bērns jau no mazotnes jāradina pie koncertvides

Liepājas Simfoniskais orķestris ir sagatavojis speciāli skolu jaunatnei un bērniem paredzētu koncertciklu „Mūzikas lielvalstis”. Pirmā cikla koncertlekcija „Vācija un Austrija” notiks jau oktobra sākumā.

Muzikologs Orests Silabriedis norāda: „Ir divi iemesli, kāpēc Latvijas koncertzālēs klausītājs nevar justies drošs, ka viņa kontaktēšanās ar mūziku netiks traucēta: tie ir mobilo tālruņu zvani un mazi bērni. Atstājot tālruņus uz katra paša sirdsapziņas, īsi par bērniem. No vienas puses, bērns jau no mazotnes būtu jāradina pie koncertvides. No otras puses, ievedot koncertzālē bērnu, tā pavadonis momentā kļūst atbildīgs par to, lai bērna uzvedība netraucētu apkārtējiem. Secinām – nav likumu, ko varētu noteikt, var tikai apelēt pie vecāku (un citu radinieku) spējas rēķināties ar citiem klausītājiem, apvaldīt bērna garlaikošanās izpausmes un pie mazākās pazīmes, ka bērns nebrīdī vērs muti vaļā, aši pazust no zāles. Tādos gadījumos, iegādājoties biļeti, iesaku sēdvietu izvēlēties tuvu durvīm vai vismaz rindas malā. Mīļie klausītāji, Jūs nevarat pat iedomāties, cik ļoti Jūsu atvašu vokālās izpausmes traucē klausīties mūziku, nemaz nerunājot par neskaitāmiem bērnu balsu sabojātiem radio ieskaņojumiem, kas līdz ar to nav lietojami ne ēterā, ne starptautiskos ieskaņojumu konkursos. Aicinu vēsu prātu novērtēt Jūsu bērna mūzikas uztveres spējas un respektēt citu cilvēku garīgo telpu!”

Šajā sezonā Liepājas Simfoniskais orķestris Liepājas pilsētas un rajona skolu jaunatnei ir sagatavojis koncertciklu „Mūzikas lielvalstis”, četros tematiski vienotos koncertlekciju seansos („Vācija un Austrija”, „Krievija”, „Francija”, „ASV”) oktobrī, decembrī, februārī un aprīlī iepazīstinot jaunos klausītājus ar mūzikas vēstures izcilākajiem paraugiem.

„Jaunā paaudze mums ir tikpat nozīmīga, kā mūsu pastāvīgā auditorija. Ir svarīgi, lai simfoniskās mūzikas koncertus pilnvērtīgi baudīt varētu gan pieaugušais, gan bērns. Tāpēc speciāli jaunajiem klausītājiem šajā sezonā esam sarūpējuši četrus aizraujošas koncertlekcijas, kas viņus ievedīs simfoniskās mūzikas pasaulē. Tajā pašā laikā šīs lekcijas būs interesantas arī jebkuram citam klausītājam – gan ar klasisko mūziku mazpazīstamam, gan tai ļoti tuvu stāvošam,” stāsta Liepājas Simfoniskā orķestra vadītājs Uldis Lipskis.

Ar bagātīgu vizuālo materiālu un saistošu stāstījumu koncertlekcijas vadīs pieredzējušais mūzikas pedagogs, ilggadējs Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas orķestra vadītājs un ilggadējs Liepājas Simfoniskā orķestra koka pūšamo instrumentu grupas koncertmeistars Dzintars Jurgelaitis. Šo koncertu forma ir atvērta un interaktīva – tās būs koncertlekcijas, stāsti par simfonisko mūziku.

Speciāli šim koncertciklam Liepājas Simfoniskā orķestra mājas lapā ir tapusi īpaša sadaļa, kur var atrast visu aktuālo informāciju – http://lso.lv/skolu-koncerti. Gan skolnieki, gan viņu vecāki un skolotāji var ne tikai noklausīties konkrētos skaņdarbus, kas skanēs koncertos, bet, noskatoties nelielus videofragmentus, uzzināt, piemēram, arī to, kādās mākslas un animācijas filmās šī mūzika ir izmantota. Informācija šajā sadaļā regulāri tiks papildināta ar dažādām interesantām un saistošām lietām.

Iveta Vēvere
LSO Sabiedrisko attiecību vadītāja

Pievieno komentāru

Kultūra