Muzejā atklās rotaļlietu izstādi

1. jūnijā plkst.11 Liepājas muzejā, K. Ukstiņa ielā 7/9 atklās padomju laika rotaļlietu izstādi Lellīte Lollīte un draugi. Izstādes atklāšanā ar uzvedumu piedalīsies ceļojošais leļļu teātris Maska, un muzejpedagogu vadībā tiks spēlētas agrāko paaudžu bērnu iemīļotas rotaļas.

Līdz ar izstādes atklāšanu Liepājā sāksies svētki visai ģimenei Lielmutis Fricis un Lielmute Marta, kas Liepājā ceturto reizi norisināsies no 1. līdz 3. jūnijam. Bērni un viņu vecāki varēs piedalīties radošās darbnīcās, sadziedāties ar lielo kori, sadejoties lielajā dejā, piedalīties lielajā gājienā, iet rotaļās un izpriecāties atrakcijās! Aktivitātes notiks gan Liepājas Rožu laukumā, gan Jūrmalas parkā trīs dienu garumā.

Izstādi sadarbībā ar liepājniekiem, kas muzejam dāvināja vai uz izstādes laiku aizdeva savas bērnības rotaļļietas, veidojusi Liepājas muzeja direktores vietniece krājuma darbā Ilze Dobele un muzeja māksliniece Alda Timbra. Lielāko daļu no aptuveni 200 eksponātiem, atsaucoties Liepājas muzeja aicinājumam, izstādei aizdevuši liepājnieki. Mēnesi ilgušā akcijā iesaistījās 25 Liepājas iedzīvotāji, nesot uz muzeju savas un savu bērnu rotaļlietas, bērnu grāmatas un galda spēles.

Lai atsauktu atmiņā vidi, kādā bērni spēlējušies, rotaļlietas izvietotas padomju laika istabas interjerā, kā arī uz oriģinālajiem tirdzniecības nama Kurzeme plauktiem. Daļa no priekšmetiem deponēta no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja. Izstādē redzami arī Liepājā ražoti leļļu rati no Liepājas muzeja krājuma.

Rotaļlietas iegādātas no 1950. līdz 1990. gadam. Tās ražotas gan Latvijā un citur Padomju Savienībā, gan Demokrātiskajā Vācijā. Daļa no rotaļlietām ir arī bērnu vecāku pašu darinātas, piemēram, koka zaķis, ko savai meitiņai izgatavojis Tosmares darbnīcu galdnieks. Izstādē redzama arī lelle, kuras matus no dabīgajiem matiem darinājusi Liepājas teātra friziere 1952. gadā.

Rotaļlietas bieži tika veidotas kā mazas saimniecības priekšmetu kopijas, tāpēc izstādē apskatāmi dažādi bērniem domāti gludeklīši, šujmašīna, komplekts mazajai veļas mazgātājai, trīs leļļu servīzes u.tml. Padomju laika rotaļlietu dalījums bija klasisks: meitenēm dāvināja lelles un leļļu saimniecību, bet zēniem – automašīnas un konstruējamas rotaļlietas, tāpēc izstādīts ar baterijām darbināms 20. gs. 70. gadu kāpurķēžu traktors un cita tehnika. Izstādē būs redzami arī populāru pasaku un multfilmu varoņi: Sarkangalvīte, krokodils Gena, Aikāsāp u.c.

Izstāde apskatāma Liepājas muzejā K. Ukstiņa ielā 7/9 katru dienu no plkst. 10 līdz 18 un ieeja ir bez maksas.

Izstādes laikā aicinām visus uz rotaļu stundu muzejā. Muzejpedagogu vadībā varēs iepazīt izstādi un spēlēt iepriekšējo paaudžu bērnu iemīļotās rotaļas. Rotaļu stundas notiks otrdienās, trešdienās, ceturtdienās un piektdienās plkst. 15:00. Maksa par nodarbību 0,50 Ls no personas. Pieteikties nodarbībai var, zvanot pa tālruņa numuriem 29605223 vai 63420274.

Pievieno komentāru

Kultūra