Liepājas teātris šosezon akcentēs latviešu dramaturģiju; centrālais notikums – Lāča un Elsberga "Pūt, vējiņi!"

Liepājas teātris jaunajā 2011./2012.gada sezonā uzsvaru liks uz latviešu dramaturģiju, un sezonas sauklis būs "Atgriešanās mājās", otrdien žurnālistiem pastāstīja teātra valdes loceklis Herberts Laukšteins.

Liepājas teātra 105.sezonas centrālais notikums būs pēc Raiņa lugas un tautasdziesmu motīviem tapušais Jāņa Elsberga un Kārļa Lāča mūzikls "Pūt, vējiņi!", kuru iestudēs režisors Dž.Dž.Džilindžers.

Teātris šajā sezonā gatavo kopumā septiņas pirmizrādes, no kurām piecas radījuši latviešu autori.

Līdzās mūziklam "Pūt, vējiņi!" Liepājas teātrī šosezon top arī Mārtiņa Zīverta "Minhauzena precības" Valda Lūriņa režijā (pirmizrāde – 2012.gada 21.aprīlī), Jura Rijnieka veidotā izrāde "Malēnieši" pēc Raiņa un Jēkaba Zvaigznītes darbu motīviem (pirmizrāde 2012.gada 15.jūnijā), vēl Kultūras akadēmijā studējošā jaunā dramaturga Andra Kalnozola interpretācija par "Runci zābakos" (režisors Mārcis Lācis, pirmizrāde – 2012.gada 8.februārī) un dramaturga Laura Gundara "Advents Silmačos", ar ko teātrī debitēs režisors Ģirts Ēcis.

"Advents Silmačos" ir Gundara versija par Blaumaņa "Skroderdienu Silmačos" tēlu tālāko likteni un dzīvi ziemā. To šosezon iestudēs arī Valmieras teātris Fēliksa Deiča režijā, tomēr Laukšteins atzina, ka vairs par šo sakritību nemulstot.

"Tie ir divi pilnīgi atšķirīgi režisori – tolerantais Deičs, kas ārkārtīgi mīl Blaumaņa darbus, un Ēcis, kas savā ziņā ir huligāns," viņš teica.

Runājot par izvēli šosezon koncentrēties tieši uz latviešu dramaturģiju, Laukšteins norādīja, ka tāds lēmums balstīts uz iekšējām iuzjūtām un lielā mērā radies pēc "Hananas" iestudēšanas, kad krievu autora darbs pārcelts latviskā vidē un guvis skatītāju lielu emocionālu atbalstu.

"Man ir izjūta, ka cilvēkiem pašlaik jāredz izrādes par sevi," sacīja Laukšteins.

Sezonas galvenā iestudējuma "Pūt, vējiņi!" ideja viņam bijusi jau ļoti sen, jau pirms atgriešanās Liepājas teātrī, un tam uzrunāti arī vairāki komponisti. Sadarbība izveidojusies tieši ar Kārli Lāci, kurš izrādei izveidojis daudzveidīgu un nebūt ne vieglu muzikālo partitūru.

"Tas ir milzīgs izaicinājums - gan Lācim šī ir pirmā tāda apmēra muzikālā partitūra – vairāk par divām stundām –, gan man pirmoreiz jārada tik liels dramaturģiskais materiāls," klāstīja libreta autors Elsbergs, kuram darbā palīdzējusi Dailes teātra literārā padomniece Evita Mamaja.

"Tas bija interesants radošais pingpongs pusgada garumā," sadarbību ar mūzikas autoru Lāci raksturoja Elsbergs, kurš tekstu radījis neierasti – jau gatavam muzikālajam materiālam, kaut parasti mūzika top pēc libreta. Tekstā vietumis izmantoti arī oriģinālie Raiņa teksti un tautasdziesmu vārdi.

Jaunajā iestudējumā "Pūt, vējiņi!" teksts nav apzināti padarīts mūsdienīgāks, lai gan radošā grupa daudz diskutējusi, vai būtu nepieciešams stāstu saistīt ar kādu konkrētu laiku. "Beigu beigās tas tomēr ir palicis stāsts par cilvēku kaislībām, mīlestību, cerībām un iedomām," raksturoja Elsbergs.

"Pūt, vējiņu!" pirmizrāde gaidāma 11.novembrī, Džilindžers ar aktieriem sāks strādāt septembra beigās. Taču jau pusgadu izrādē iesaistītie aktieri apgūst materiālu, neslēpjot, ka darbs pie tā ir liels izaicinājums.

Galvenās – Ulda un Baibiņas – lomas izrādē atveidos Edgars Pujāts un Aija Andrejeva vai Everita Pjata.

Liepājas teātrī šosezon gaidāmi arī divi ārzemju autoru iestudējumi – jau 17.septembrī pirmizrāde gaidāma Reja Kūnija komēdijai "Ģimenes lietas" Rolanda Atkočūna režijā, bet nākamā gada 5.aprīlī Dž.Dž.Džilindžers iestudēs "Sodu un noziegumu" pēc Leonīda Andrejeva lugas "Jekaterina Ivanovna".

Savukārt decembrī skatītājus priecēs Ziemassvētku koncerts "Apkārt pasaulei" sadarbībā ar Liepājas Simfonisko orķestri Andra Veismaņa vadībā.

Pievieno komentāru

Kultūra