Liepājas teātra direktors Laukšteins: Teātrim par mīlestību jārunā visos veidos

Ja agrāk teātrī cilvēki meklēja brīvību, kas vienotu pret padomju diktatūru, tad tagad primārais ir sievietes un vīrieša attiecības. Teātrim par mīlestību jārunā visos veidos, tā intervijā Latvijas Radio Starptautiskajā teātra dienā atzina Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins. Salīdzinot ar padomju gadiem, teātra loma un vērtības ir pavisam citas. Mūsdienās politiskā skatuve pārāk strauji mainās, tāpēc patiesības meklējumi ir žurnālistu darbs.

Cilvēki gāja uz teātri sadzirdēt un atrast kādu brīvības vārdu, tā atceroties paša piedzīvoto padomju gados, stāsta Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins. Šis fons kultūrvidē radīja kustību. Herberts Laukšteins piemin Paula Putniņa lugu popularitāti. Piemēram, "Jūras krupim grāvī grūti" un citas, kurās skatītāji varēja atpazīt noklusētās problēmas. Jautājums par to, ka mūsdienu teātrī vērtības ir pavisam citas, jāskata plašākā kontekstā, jo mainījusies politiskā situācija. Teātra direktors ar pārliecību saka, ka šobrīd teātra vērtība ir cilvēks.

Tajā pat laikā jebkura pilsoņa pienākums ir nesaliekt muguru varas priekšā, tāds ir arī teātra uzdevums. Teātrim nav kļūst par politisku platformu, tam domāta prese, uzskata Laukšteins. Tas gan nenozīmē, ka politikas jeb varas jautājumi atstāti novārtā. Cits piemērs ir spēcīgā Liepājas teātra izrāde Dž. Dž. Džilindžera režijā "Hanana". Teātrī ir emocijas, ja izdodas tās noķert, tiek provocēts domāšanas process. Herberta Laukšteina vārdiem sakot, teātris ir vieta, kur paglābties no burzmas.

Šodien Starptautisko teātra dienu Liepājas teātris veltījis bērniem. Pēc bērnu izrādes "Runcis zābakos" noskatīšanās tiks apbalvoti vizuālās mākslas olimpiādes uzvarētāji. 100 skolēni no Liepājas skolām savos iztēles augļos fiksējuši teātra kostīmus un grimu, kas palīdz izrādes koptēlu.

Pievieno komentāru

Kultūra