Liepājas muzejs piedāvā jaunu muzejpedagoģijas nodarbību "Ceļš uz Ameriku"

Liepājas muzejs aicina uz jaunu muzejpedagoģijas nodarbību „Ceļš uz Ameriku”, kuras mērķis iepazīstināt skolu jaunatni ar emigrāciju caur Liepājas ostu 20. gadsimta sākumā.

20. gadsimta sākumā Liepāja kļuva par lielāko Krievijas emigrācijas centru uz aizokeāna zemēm. Tiešo satiksmi ar Ņujorku sākumā, no 1906. gada jūnija, uztur četri kuģi, tad - deviņi, visbeidzot - vienpadsmit. Ja līdz 1906. gadam caur Liepāju gadā izbrauca 15-20 tūkstoši cilvēku, tad 1907. gadā - jau 56,5 tūkstoši. Pakāpeniski izbraucēju skaits tuvojas pašu liepājnieku skaitam, informē Liepājas muzeja galvenā muzejpedagoģe Maruta Eistere.

Visas šīs personas, kārtojot pasu formalitātes, gaidot nākamo reisu, īsāku vai garāku laiku uzturas Liepājā. Sākumā emigranti parasti apmetas privātmājās, lielākoties pie trūcīgajiem iedzīvotājiem, kam lieks rublis gan noder, bet nepieciešamos sanitāros apstākļus nodrošināt viņi nespēj.

Dzīvojot saspiestībā, pastāv nepārtraukti infekcijas slimību izplatīšanās draudi. Tādēļ pilsētas dome 1907. gada 12. martā izdod saistošos noteikumus, paredzot minimālo gaisa normu uz cilvēku - 1,5 kubikasis. Telpas ir jāmazgā ne retāk kā reizi nedēļā, sienas jākrāso vismaz divas reizes gadā, guļamvietās jālieto tikai svaigi salmi, ūdens jāņem tikai no artēziskām akām, utt.

Kopš 1909. gada rudens emigrantus vairs nav atļauts izvietot atsevišķos dzīvokļos. Šim nolūkam var kalpot vienīgi vesela māja.

Skolēniem nodarbības laikā būs iespēja uzzināt par emigrācijas dažādiem aspektiem – tās cēloņiem un gaitu, emigrācijas procesā iesaistītām firmām un kuģniecības sabiedrībām, par kuģiem, kas emigrantus nogādāja tālumā.

Nodarbība paredzēta 8. – 12. klašu skolēniem, kas ļauj veidot plašāku redzējumu vēsturiskajos emigrācijas jautājumos un māca saskatīt pagātnes pieredzi mūsdienās.

Savukārt, visus interesentus, kas vēl nav paguvuši apskatīt izstādi „Liepāja – Helifaksa – Ņujorka”, informējam, ka izstāde ir pagarināta līdz 2016. gada 17. jūlijam. Ieeja bez maksas.

Nodarbībām un grupu ekskursijām lūdzam pieteikties zvanot pa tālruni +371 29605223, +371 63422604 vai rakstot elektroniski: maruta.eistere@liepajasmuzejs.lv; astra.dzerve@liepajasmuzejs.lv.

Pievieno komentāru

Kultūra