Liepājā iekurs simboliskus barikāžu ugunskurus 1

20. janvārī plkst.17 Liepājas muzeja K. Ukstiņa ielas 7/9 pagalmā, kur savulaik atradās Latvijas Tautas frontes Liepājas nodaļas mītne, pieminot un godinot 1991.gada barikāžu notikumus, iekurs ugunskurus. Ikviens pie tiem ir aicināts atcerēties un sajust tā laika īpašo gaisotni.

Šogad aprit 21. gadskārta, kopš Latvijas Tautas frontes organizētajām barikādēm, kurās piedalījās Latvijas neatkarības aizstāvji no visiem novadiem. Tas bija satraukumu pilns laiks, kad kopā pulcējās visi, kuri savā sirdī loloja ideju par brīvu Latviju.

Liepājas muzejs sadarbībā ar Liepājas Kultūras pārvaldi, Izglītības pārvaldi un Liepājas Bērnu un jaunatnes centru organizē 1991.gada janvāra barikāžu atceres pasākumus Liepājā.

Tajā skanēs latviešu tautā iemīļotas un populāras dziesmas jauniešu kora izpildījumā. Karavīru virtuve rūpēsies par karstu tēju. Savukārt muzejs sarūpēs sviestmaizītes, lai atsauktu atmiņā sajūtas, kādas mūs vienoja pirms 21 gada.

Liepājas muzeja speciālisti, pieminot 1991. gada janvāra barikāžu laiku, aicina skolu jaunatni uz interaktīvu muzejpedagoģijas nodarbību "X stunda". Nodarbības dalībnieki izbaudīs to dienu aktīvistu cīņas stratēģiju.

Skolēni Liepājā apmeklēs stratēģiski svarīgās vietas, kur pirms 21 gada dega barikāžu ugunskuri. Tur nodarbības laikā viņi saņems slepenu informāciju, kuras atrisinājums būs atrodams Liepājas muzeja "Liepāja okupāciju režīmos" ekspozīcijā par Latvijas Tautas frontes Liepājas nodaļas vēsturi.

Viena no izcilākajām lappusēm Latvijas tautas jaunāko laiku vēsturē ierakstīta 1991.gada janvārī - barikāžu laikā, kad skumjās pieminām bojāgājušos un ar sajūsmu atceramies Latvijas tautas varonību, kas vienoti cēlās aizstāvēt savas valsts tikko atdzimušo brīvību. 1991.gada janvāra barikādes bija organizēts tautas pretspēks Maskavas inspirētajam bruņotajam apvērsumam.

Militārās akcijas sākās Lietuvā 12.–13. janvāra naktī. Padomju armijas daļas un speciālās nozīmes vienības uzbruka Lietuvas galvenajam televīzijas tornim, nogalinot 13 cilvēkus un daudzus ievainojot.

Pārdomāt savus plānus Padomju Savienībai spieda plašā tautas manifestācija Rīgā, Daugavas krastmalā, 13.janvārī, kurā piedalījās vairāk nekā pusmiljons (apmēram 700 000) iedzīvotāju, protestējot pret vardarbību Viļņā un izsakot vienprātīgu atbalstu Latvijas neatkarībai un likumīgi ievēlētajai Augstākajai padomei un valdībai.

13.janvārī dienas laikā Rīgā ap svarīgākajām valsts un sabiedriskajām ēkām tika izveidotas barikādes, pieejas ēkām apjoztas ar smago tehniku vairākos lokos. Arī Liepājā.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Jānis

Kā informē Šēniņas kundze, ir plānots iedegt tikai vienu pieticīgu ugunskuru, kāpēc tad virsrakstā runāts par ugunskuriem Liepājā???!!!

pirms 8 gadiem, 2012.01.12 11:50

Kultūra