Latvijā koncertēs eksperimentālā džeza trio "Jazzator" no Maskavas

Šā gada 10. martā Rīgā, klubā "Nabaklab", un 11. martā Liepājā, klubā "Fire Bar", ar koncertu uzstāsies starptautisku atzinību guvušais eksperimentālā džeza trio Jazzator no Krievijas Federācijas galvaspilsētas Maskavas.

Grupas dibinātāji un radošais kodols ir vokāliste, taustiņinstrumentāliste, komponiste Marina Sobjaņina un bundzinieks Sergejs Balašovs, kam koncertos un ierakstos talkā nāk citi instrumentālisti (kontrabass, klarnete, flauta, vijole u.c.). Rīgā un Liepājā Jazzator viesosies kā trio –  M. Sobjaņinai un S. Balašovam uz skatuves pievienosies saksofonists Oļegs Morjahins.

Pirms aptuveni trim gadiem izveidotais muzikālais projekts Jazzator apvieno džezam raksturīgo brīvību un laikmetīgās mūzikas harmonijas ar roka un fanka enerģiju. Šo kombināciju akcentē izteiksmīgie, netradicionālie M. Sobjaņinas dziedājumi un S. Balašova ritmiski perfektā sitaminstrumentu spēle. Grupas koncerti savstarpēji atšķiras, jo priekšnesumos ievērojama vieta tiek piešķirta improvizācijai iepriekš sakomponētajos skaņdarbos. Jazzator mūzika ne vien spēj sniegt klausītājiem dziļi emocionālu piedzīvojumu, bet arī piedāvā krasus noskaņu pretstatus, kas ietver sevī pārejas no dramatiskiem uz komiskiem vai maigi meditatīviem motīviem.            

Par saviem jaunrades iedvesmas avotiem Jazzator sauc japāņu džeza pianisti Hiromi Ueharu (Hiromi Uehara), izraēliešu kontrabasistu Avišai Koenu (Avishai Cohen), amerikāņu džeza trio Bad Plus un avangarda komponistu, saksofonistu Džonu Zornu (John Zorn), kameransambli Tin Hat Trio no Kalifornijas, ekspresīvo dziedātāju Maiku Petonu (Mike Patton), krievu klasiķus Igoru Stravinski un Sergeju Rahmaņinovu un daudzus citus. Kā norāda Jazzator soliste M. Sobjaņina, maskaviešu trio mūzika nekādā ziņā nav jāuzskata par plaģiātu, lai gan muzikālas paralēles vietumis ir jaušamas. „Manā klavierspēlē dažbrīd parādās Stravinska vai Bad Plus ietekme, dziedāšanā – Bobija Makferina, Mela Veba, Sofijas Jernbergas un Petona iezīmes,” teic M. Sobjaņina, kas pērn kopā ar daudziem citiem talantīgiem vokālās mākslas pārstāvjiem piedalījusies B. Makferina improvizētās, bezvārdu libreta operas Bobble uzvedumos.             

Jazzator debijas albums Rough Terrain tika ierakstīts un izdots 2010. gadā. Grupa iemantojusi plašu pieredzi arī koncertdarbībā, kas aptver gan dzimto Krievzemi, gan daudzas Eiropas valstis.   

Plašāks ieskats Jazzator jaunradē (audio un video) – interneta vietnē http://www.myspace.com/jazzator.>

Pievieno komentāru

Kultūra