Kultūrkapitāla fonds joprojām dzīvo ļoti trūcīga budžeta apstākļos

Pirms vairākiem gadiem saistībā ar lielo valsts budžeta konsolidāciju, Kultūrkapitāla fonds piedzīvoja dramatisku finansējuma samazinājumu - pat par 72 procentiem.

Ja 2008. gadā fonda finansējums bija 7,5 miljoni latu, tad 2010.gadā tikai nedaudz vairāk par diviem miljoniem latu. Šogad finansējums palielināts, pateicoties "Latvijas Valsts mežu" atbalstam, kas kultūras nozarei atvēlējuši 800 000 latu. Šī nauda ļāvusi atjaunot sešas nozīmīgas mērķprogrammas, ko vairākus gadus KKF vairs nespēja nodrošināt, stāsts fonda direktors Edgars Vērpe.

Viena no atjaunotajām mērķprogrammām ir "Valstiski nozīmīgi kultūras pasākumi", un tajā no LVM atbalstu guvušas "Dzejas dienas 2012", Likteņdārzam veltīts labdarības pasākums, Dziesmu svētku ieskaņas koncerti, starptautiskais folkloras festivāls "Baltica", Rūdolfa Blaumaņa teātru festivāls un vēl citi projekti.

KKF padomes priekšsēdētāja Gundega Laiviņa uzsver, ka LVM ziedojums ir ļoti būtisks atbalsts, jo tādējādi pašam fondam paliek vairāk iespēju finansēt regulāros projektus, kam tomēr joprojām naudas ir katastrofāli maz.

Diemžēl, no KKF šogad vairs nebūs iespējas finansēt arī tik būtiskas lietas kā vērtīgu grāmatu iepirkumus publiskajām bibliotēkām un lasīšanas veicināšanas programmas, skaidro fonda Literatūras nozares priekšsēdētājs Arno Jundze. Piešķirtā nauda literatūras nozarē savukārt liecina, ka drīzumā sagaidīsim jaunas Gundegas Repšes, Noras Ikstenas, Ingas Ābeles, Jāņa Rokpeļņa, Sergeja Moreino un vēl citu pazīstamu un mazāk zināmu autoru grāmatas.

Ierobežotā finansējuma dēļ KKF šā gada pirmajā projektu konkursā varējis atbalstīt tikai 17% no visiem pieteiktajiem projektiem, kas, pēc Kultūrkapitāla fonda direktora Edgara Vērpes vērtējuma, ir katastrofāli zems skaitlis un apdraud kvalitatīvu kultūras nozares attīstību. Viņš ir pārliecināts - lai fonds varētu pilnvērtīgi funkcionēt, ir jāatgriežas pie iepriekšējā finansēšanas modeļa no konkrētiem nodokļu ienākumiem, kas arī stiprinātu neatkarību no naudas devējiem. Pirms vēlēšanām modeļa maiņai atbalstu pauduši arī teju visi politiskie spēki. Edgars Vērpe sola iestāties par to, lai finansējuma modeļa maiņa stātos spēkā jau no nākamā gada.

Pievieno komentāru

Kultūra