Konkursā atzinību gūst Rucavas cimds

Konkursā "Gada balva dizainā 2012" atzinību ieguvis Ievas Nikoletas Dāboliņas "Cimda soma – Rucava". Soma veidota kā Rucavas novada cimds.

Liepājas muzeja Kultūrvēstures nodaļas vadītāja Uļa Gintnere apstiprina – tas tiešām ir Rucavas cimds. Raksta salikums dokumentēts izdevuma "Latviešu tautas tērpi" 2. sējumā, 463. attēlā, tas ir no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja fondiem. Šā cimda raksts redzams arī grāmatā "Rucavas rakstaino adījumu mantojums".

Cimda somas ideja un dizains pieder rīdziniecei I. Dāboliņai, adījusi Ina Valtere no Sabiles. "Man ļoti patīk Kurzemes košie cimdi un Rucavas cimds iekrita acīs kā pēc krāsām vispiemērotākais un universālākais elegantam apģērbam, turklāt pēc rakstiem pietiekami efektīgs. Vēl arī tas, ka tas satur seno baltu saules simbolu nemainītā formā," pastāsta I. Dāboliņa no uzņēmuma "Latvju lietas", kas dibināts pagājušā gada nogalē. Iecerēta vesela cimdu somas sērija, esot uzadīts arī otrais – tikai jāuzšuj odere. Uzņēmuma galvenā produkcija ir dažāda stila etnogrāfiskas lelles.

"Cimda soma" startēja kategorijā "Modes/Tekstila dizains", kur saņēma veicināšanas balvu par inovatīvu folkloras tēmas dizainisku risinājumu. Konkursu "Gada balva dizainā" organizē Latvijas Dizaineru savienība.

"Kā ideja – ļoti interesanta, bet kā suvenīram jāskatās, kādas ir izmaksas," spriež Rucavas novada tūrisma speciāliste Dace Mieme. Viņa atgādina, ka arī dziedātājai Lindai Leen ir apģērbu kolekcija "Etnografizēts", kur kleitas apakšmalu rotā Rucavas krekla raksts. Tautastērpā gan šis raksts rotā pleca daļu. "Etnogrāfiskais mūsdienu izpildījumā cilvēkiem patīk. Svarīgi arī zināt, kas ko nozīmē. Lai ir ne tikai latviski, bet arī ar sapratni," piebilst D. Mieme.

Pievieno komentāru

Kultūra